Tilbage

Patrice Moreux Sancerre Blanc 2023

Frankrig

Frankrig, Loire

13% alk.

75 cl

1 fl. pr. stk.
219,95 DKK
6 fl. pr. stk.
189,95 DKK
Udsolgt
Indhent tilbud på storkøb
Udsolgt
Unik smagsgaranti

Supervin's unikke vingaranti

Hvis du ikke er tilfreds med kvaliteten, tilbyder vi at tage vinen retur. Du refunderes det fulde beløb for vinen, også for den første åbnede flaske. Vi betaler selvfølgelig returfragten. (maks. 1 md. efter levering).

30 dages udvidet returret

30 dages udvidet returret

Hos Supervin tilbyder vi 30 dages udvidet returret.

Anmeldelser
Din rating
95-96/100 Vin For Kvinder
94 Point Flaskehalsen
93 Point Winewherever, Rasmus Christensen
93 Point Vin.connaisseur
93 Point Mad og Monopolet
92 Point Vinbladet
92 Point Houlberg
92 Point Vinvalget

Patrice Moreux Sancerre Blanc 2023

Frankrig

Frankrig, Loire

13% alk.

75 cl

Billede af forfatteren

Vinen beskrives af

Thor Gottschalk Vinekspert WSET 3

"95-96 point. Er du klar til at smage på noget helt særligt og en kæmpe personlig favorit? ... Den mineralske karakter, der er så typisk for kalkstensjord, tilføjer en ekstra dybde, og vinen bliver kun bedre med tid." - Vin For Kvinder

"Sancerre - The World’s Greatest White Wine?" - Forbes

"94 point. Det er vidunderligt friskt, og alligevel er det komplekst og spændende at gå på opdagelse i ... Patrice Moreux kan noget helt særligt, når det kommer til Sancerre, og år efter år bliver jeg begejstret over vinene herfra." - Flaskehalsen

"93 point. Stilistisk pragteksempel på Sancerre ... Flot balance og betagende friskhed." - Winewherever, Rasmus Christensen

"93 point. Sauvignon Blanc med præcision og renhed! ... En super flot Sancerre." - Vin.connaisseur

"93 point. Mageløs Sancerre! Skønneste duft af saltet citron, grape, friske æbler, hvid melon, stikkelsbær og græs ... ren elektricitet!" - Mad og Monopolet

"92 point. Virkelig god. Frisk, let cremet smag, fyldig med cremet, mineralsk eftersmag med fin syre" - Vinbladet

"92 point. Det smager bragende godt og man bliver bare mere og mere til Sancerre vine, når men smager denne vin" - Houlberg

"92 point. Smager dejligt med personlighed og struktur i behold." - Vinvalget

"Sancerre - The World’s Greatest White Wine?" - Forbes

Sancerre er lige nu et tidens måske hotteste vinområde og det er velsagtens kun de hvide Bourgogne-vine, der kan matche den samme ekstreme efterspørgsel.

Derfor har vi kæmpet med næb og klør om at få fat i flasker af den nye årgang 2023 fra Patrice Moreux. Igennem 12 generationer har denne familieproducent været velsignet med nogle af verdens bedste terroirs i netop Sancerre.

Med inspiration fra biodynamikken laver familien Moreux value i verdensklasse og vinen her scorer fremragende ratings fra anmelderne på helt op til 96 points!

Cremet fylde. Sitrende kølig mineralitet. Charmerende frugtrigdom... Jep, kvaliteten fra de over 30 år gamle Sauvignon Blanc-vinstokke trodser stadig enhver prislogik.

DK’s klart bedste Sancerre til prisen fra top-terroirs i blandet andet "Cru Chavignol" , men skynd dig...De alt for få flasker vi netop har fået på lager kommer til at gå som varmt brød.

....

Nyd den til friske serveringer med fisk og skaldyr, salater og cremede oste. Servér ved 8-12°C

1 fl. pr. stk.
219,95 DKK
6 fl. pr. stk.
189,95 DKK
Udsolgt
Indhent tilbud på storkøb
Udsolgt
Unik smagsgaranti

Supervin's unikke vingaranti

Hvis du ikke er tilfreds med kvaliteten, tilbyder vi at tage vinen retur. Du refunderes det fulde beløb for vinen, også for den første åbnede flaske. Vi betaler selvfølgelig returfragten. (maks. 1 md. efter levering).

30 dages udvidet returret

30 dages udvidet returret

Hos Supervin tilbyder vi 30 dages udvidet returret.

Anmeldelser
Din rating
95-96/100 Vin For Kvinder
94 Point Flaskehalsen
93 Point Winewherever, Rasmus Christensen
93 Point Vin.connaisseur
93 Point Mad og Monopolet
92 Point Vinbladet
92 Point Houlberg
92 Point Vinvalget

Anmeldelser af Patrice Moreux Sancerre Blanc 2023

95-96/100

Vin For Kvinder

Er du klar til at smage på noget helt særligt og en kæmpe personlig favorit? Sancerre-vine fra Loire-dalen er bredt anerkendt som nogle af de bedste Sauvignon Blanc-vine i verden! Og et virkelig smukt sted, som jeg besøgte i sommer med min familie - dér skal vi hen igen. Hvad gør denne vin så speciel? Moreux’ Sancerre er kendt for sin cremede tekstur og skarpe mineralitet – men hvad betyder det? Når vi taler om en cremet vin, betyder det, at den føles blød og glat på tungen, næsten som fløjl. Mineraliteten giver en frisk, nærmest sprød smag, der minder om en salt havbrise. Smagen i glasset? Du bliver mødt af friske noter af citrus, hyldeblomst, sprøde grønne æbler, og en smule saltet grapefrugt og hvide ferskner. Den mineralske karakter, der er så typisk for kalkstensjord, tilføjer en ekstra dybde, og vinen bliver kun bedre med tid. Jeg nød den i skønt selskab sammen med en hjemmelavet simpel tapas

Forbes

94 Point

Flaskehalsen

MOREUX GENANTÆNDER SANCERRE-GNISTEN… Er jeg egentlig så vild med Sancerre, som jeg bilder mig ind? Det bliver jeg nogle gange i tvivl om, når jeg smager den store variation i vinene derfra. Men noget, der stort set er sikkert hvert år er, at jeg får genoplivet min kærlighed til området, når jeg smager Patrice Moreux-versionen af, hvordan Sauvignon Blanc-druen skal smage i Sancerre. Det er vidunderligt friskt, og alligevel er det komplekst og spændende at gå på opdagelse. Der er dybde, frugt og finesse, men der er også plads til alle de friske noter, der hører sig til for en Sauvignon Blanc. Patrice Moreux kan noget helt særligt, når det kommer til Sancerre, og år efter år bliver jeg begejstret over vinene herfra. Så lækre, så nuancerede og så friske. Normalpris kr. 219,95, Set til kr. 149,95 | Supervin

93 Point

Winewherever, Rasmus Christensen

Stilistisk pragteksempel på Sancerre. Nedtonet aromatik og frembragt mineralitet. Sprøde grønne æbler, hvide blomster og hvid te med en kalket mineralitet i halen. Flot balance og betagende friskhed.

93 Point

Vin.connaisseur

Sauvignon Blanc med præcision og renhed! Citrus, stikkelsbær og våde sten vælter op af glasset, mens syren skærer som en nyslebet kniv. Lagret på ståltank for at bevare sin skarpe profil. En super flot Sancerre.

93 Point

Mad og Monopolet

Mageløs Sancerre! Skønneste duft af saltet citron, grape, friske æbler, hvid melon, stikkelsbær og græs. I munden står den helt skarpt med masser af frugtfylde, syre som næsten skærer igennem frugten og en let mineralsk afslutning - ren elektricitet! 1 stk 219,95 / BEDSTE PRIS pr. stk. v/ 6 fl. 149,95

92 Point

Vinbladet

Virkelig god. Stadig ung, aromatisk duft, fersken, citrus, fin krydret tone. Frisk, let cremet smag, fyldig med cremet, mineralsk eftersmag med fin syre. 92

92 Point

Houlberg

Allerede når du dufter til proppen, så kan du mærke friskheden ... mest hyld, stikkelsbær, grønne umodne æbler ... ikke vild Sauvignon Blanc, men bestemt arketypisk ren og stringent suppleret med grøn peber, solbærblade og så alligevel en lille tropisk frugtsødme, der giver vinen en smule rundhed. I munden er det også en livlig og frisk vin ... mangler sgu næsten bare lige en lækker fiskeret dertil. Vinen har denne lækre, klare, fine samt rene syre, der kommer med masser af grønne æbler, citroner, grape og umodne ferskner samt kridtet og kalket mineralitet. Det smager bragende godt og man bliver bare mere og mere til Sancerre vine, når men smager denne vin, så 92 point. Forhandles af Supervin, hvor en flaske koster 219,95 kr., men kan fås til 149,95 kr. ved køb af 6 flasker.

92 Point

Vinvalget

Styret aromatisk næse af pære, lime, saltet citron, stikkelsbær, melon/hvid fersken, et par grønne æbler, ærteskræl og våd græsplæne og våde sten på en sommerdag efter et regnskyl. I munden pæresaft, saltet citron, vingummibamser, grøn peber. Frugten har en lille fedme, som efterfølgende saves midt over af bitter grape og lime, en hvinende syre og en skærende stenet mineralitet. Det er velsmagende Sauvignon Blanc, som viser lidt af alt det den drue kan uden at falde af vognen til nogen side af grøften. Smager dejligt med personlighed og struktur i behold.

94 Point(tidligere årgang)

Winewherever, Rasmus Christensen

Spændstig og vibrerende livlig i alle sine bevægelser. Hylbebærbusk, hvide blomster og syrlige blommer. Den har en flot balance mellem et syrligt og mineralsk udtryk og et saftigt og frugt præget udtryk. Som et vægtstangsprincip med stort tryk på begge poler. Særdeles veludført.

90-93/100 (tidligere årgang)

Houlberg

5 Thumbs Up. Duften giver dig grønne umodne æbler, hybenroser, fersken, stikkelsbær, hyld, en kølig røg, solbærblade, let sødme samt en smule tyggegummi. Det virker som om, at der er en rigtig fin balance i vinen. I munden er vinen egentlig ikke så skarp eller syrlig fra starten og egentlig rund ... om end friskheden hurtigt overtager sammen med en kalket og salt mineralitet, fersken, æbler, grape og citroner. Det smager sgu godt med denne cremede, småfede og alligevel friske side. Nu smager jeg sgu bare en lille ret med lidt fisk ... så spiller vinen bare max." (vurderet ved en tilbudspris på kr. 159,95)

91 Point(tidligere årgang)

Vinbladet

Meget fin duft, citrus, kvæde, hyld, hvide blomster holdt sammen i et mineralsk greb. Frisk smag, krydret, slank med markeret syre sammen med frisk frugt i eftersmagen. 91

Hvordan smager Patrice Moreux Sancerre Blanc 2023?

Billede af forfatteren

Vinen beskrives af

Thor Gottschalk Vinekspert WSET 3

Moreux’ nye Sancerre står krystalklar i glasset med er friskt citrusgrønt skær.... Næsen byder sig flot til med frisk og aromatisk duft af hyldeblomst, friskskårne grønne æbler, saltet grapefrugt og hvid fersken, der åbner op for nyslået græs, solbærbusk og mineralske strejf af våd kalksten… I munden let cremet med en imponerende flot frugtkoncentration og knivskarp balance. Frugten sitrer og vibrerer ganske enkelt uimodståeligt... Det her er Sauvignon Blanc og Sancerre, når det er allermest forfriskende og mineralsk! Skal du have DK’s bedste Sancerre-køb? Så er det nu! Drik nu, eller gem 5-8 år fra høståret.

Patrice Moreux Sancerre Blanc 2023 passer godt til...

Om Patrice Moreux

image

Leverandør af Sauvignon Blanc-value i verdensklasse!

Patrice Moreux har i hele 12 generationer været velsignet med nogle af verdens bedste terroirs, beliggende i Pouilly og Sancerre, og kvaliteten kan absolut genfindes i husets mineralske og biodynamisk inspirerede hvidvine på Sauvignon Blanc-druen.

Domainet har rødder helt tilbage til 1677, hvor familien Corty begyndte at dyrke vin i Pouilly. Lige ovre på den anden side af Loire-floden, i berømte Sancerre, startede Moreux-familien op kort tid efter.

Skæbnen (og kærligheden!) førte i 1955 de to tradtionsrige vinfamilier sammen, da Jeannine Corty og Raymond Moreux lod sig gifte og blev skænket monopolmarken ”La Loge aux Moines” i bryllupsgave.

Det var samme Raymond Moreux, der tog den nu afdøde og legendariske Didier Dagueneau i lære... Da Didier efter et par år sagde farvel for at starte sit eget domæne, solgte Raymond ham det flintholdige stykke jord, der siden skulle skænke verden den berømte Cuvée Silex! Domænet er (siden 1979) opkaldt efter sønnen Patrice Moreux, som senest har givet tøjlerne videre til sine tvillingesønner Arnuad og Julien.

Brødrene dyrker 36 hektar i Sancerre og Pouilly med inspiration i biodynamikken. Og ved at lade druemosten gære med markens og kælderens naturligt forekommende gærstammer (spontangæring) fremmer vinhuset sin terroirtypiske vinstil.

Som supplement til hovedserien fra Patrice Moreux har Arnaud og Julien lanceret en række spændende terroir-orienterede vine, der under navnet ”Corty Artisans” hylder den anden del af vinfamiliens stamtræ.

Domaine Patrice Moreux er først for nyligt opdaget af internationale vinanmeldere, så trods adskillige +90 ratings fra Wine Spectator og Wine Enthusiast er priserne endnu særdeles attraktive!

Vindata

Vinen kommer fra

Årgang

2023

Indhold

75 cl

Alkohol-%

13 %

Servering

8-12°C

Gemmepotentiale

5-8 år fra høståret

Proptype

Kork

Emballage

6 stk. papkasse

Allergener

Sulferdioxid/ Sulfitter
Mest populære lige nu