Tilbage

Jean Gagnerot Bourgogne Chardonnay 2022

Frankrig

Frankrig, Bourgogne

12,5% alk.

750 gram

1 stk. pr. stk.
149,95 DKK
6 stk. pr. stk.
129,95 DKK
Udsolgt
Indhent tilbud på storkøb
Udsolgt
Unik smagsgaranti

Supervin's unikke vingaranti

Hvis du ikke er tilfreds med kvaliteten, tilbyder vi at tage vinen retur. Du refunderes det fulde beløb for vinen, også for den første åbnede flaske. Vi betaler selvfølgelig returfragten. (maks. 1 md. efter levering).

30 dages udvidet returret

30 dages udvidet returret

Hos Supervin tilbyder vi 30 dages udvidet returret.

Anmeldelser
Din rating
96 Point Robert Parker
95 Point Wine Spectator
94 Point Wine Enthusiast

Jean Gagnerot Bourgogne Chardonnay 2022

Frankrig

Frankrig, Bourgogne

12,5% alk.

750 gram

"96 points. Extraordinary." - Robert Parker

"95 points." - Wine Spectator

"94-95 points. Superb" - Wine Enthusiast

"Burgundy 2022 is shaping up to be excellent." - Wine-Searcher

Jean Gagnerot er synonym med udsøgt kvalitet til prisen... Frugtlækker hvid bourgogne i en af historiens store årgange!

I tre lange år har vi forgæves prøvet at få flere flasker af denne kundefavorit. Nu er de her. Og hvidvinens kvalitet har i den grad været ventetiden værd!

Selvom alle anmeldere roser 2022-årgangen til skyerne, er det lykkedes os at lande en prisaftale, hvor du kan opleve den nye topårgang endnu billigere end forgængeren!

Jean Gagnerots udsøgte bourgogne er skabt på perfekt modne Chardonnay-druer fra marker nær berømte Pouilly-Fuissé, og med inspiration fra Chablis sker modningen i kontakt med de fine gærrester, som fuldender hvidvinen med komplekse toastnoter og klassisk cremet tekstur.

Det her er seriøs kvalitet til en lavpris, hvor vi med sikkerhed må melde udsolgt, før alle fans har slukket bourgognetørsten. Så er du advaret!

Nyd den som en aperitif eller til fisk og skaldyr, sushi, lette tapas, salater, fjerkræ og friske oste. Servér ved 10-12°C.

1 stk. pr. stk.
149,95 DKK
6 stk. pr. stk.
129,95 DKK
Udsolgt
Indhent tilbud på storkøb
Udsolgt
Unik smagsgaranti

Supervin's unikke vingaranti

Hvis du ikke er tilfreds med kvaliteten, tilbyder vi at tage vinen retur. Du refunderes det fulde beløb for vinen, også for den første åbnede flaske. Vi betaler selvfølgelig returfragten. (maks. 1 md. efter levering).

30 dages udvidet returret

30 dages udvidet returret

Hos Supervin tilbyder vi 30 dages udvidet returret.

Anmeldelser
Din rating
96 Point Robert Parker
95 Point Wine Spectator
94 Point Wine Enthusiast

Anmeldelser af Jean Gagnerot Bourgogne Chardonnay 2022

96 Point

Robert Parker

95 Point

Wine Spectator

94 Point

Wine Enthusiast

Hvordan smager Jean Gagnerot Bourgogne Chardonnay 2022?

Jean Gagnerot Bourgogne Chardonnay 2022 præsenterer sig krystalren i glasset med et sart grøngyldent skær... Næsen lokker på lifligste vis med delikate burgundiske aromaer af hvide blomster, pære, saltet citrus og saftdryppende fersken, der toppes med fine kalkmineralske nuancer og strejf af ristet brød fra modningen... Hvidvinen glider let smørcremet over tungen med årgangens perfekt modne Chardonnay-frugt, der balanceres af en forfriskende citrusmineralitet. Eftersmagen hænger fornemt ved og suppleres af ristede hasselnødder, våde sten og et lækkert lille honningstrejf. Rigtig hvid bourgogne til nærmest uvirkelig pris! Drik nu, eller gem 5-6 år fra høståret.

Smagenoter

Tasting Note Icon

Citron

Tasting Note Icon

Fersken

Tasting Note Icon

Pære

Tasting Note Icon

Ristet brød

Tasting Note Icon

Våde sten

Smagsprofil

Meget tør

Sød

Meget let

Meget kraftig

Meget blød

Meget tanninrig

Jean Gagnerot Bourgogne Chardonnay 2022 passer godt til...

Om Jean Gagnerot

image

Velkommen til slaraffenland for bourgognefans! Med burgundiske Jean Gagnerot i folden kan Supervin byde på en forrygende serie af topanmeldte bourgognevine til priser, vores konkurrenter får mere end svært ved at matche.

Chablis, Aloxe-Corton, Volnay, Beaune, Pommard, Nuit-Saint-Georges… Lutter klassevine i topform! Jean Gagnerot-vinene har hvilet under perfekte forhold i producentens kølige bourgognekældre.

Frem til årgang 2014 er vinene fremstillet hos Château de Corton-André, der er beliggende i topkommunen Aloxe-Corton. Producentens smukke slotsbygning er siden solgt til familien Frey, der driver ikoniske vinhuse som 100 point-producenten Jaboulet i Rhône samt Château La Lagune 5. Cru Classé i Haut-Médoc.

Også rettighederne til den prestigiøse vinserie Jean Gagnerot har skiftet ejerhænder siden 2014, så basen nu er flyttet fra Corton til prominente Meursault.

En af hemmelighederne bag topniveauet er det - selv for Bourgogne - ekstravagante kælderarbejde: 1 er Cru-vinene forkæles med lagring på op til 40-50% nye 228 liters burgundiske egetræsfade, mens kommunevinene typisk ligger på imponerende 20% helt nye fade. Samtidig er modningen skræddersyet til hver enkelt vin, således at fadenes alder og ristningsgrad nøje matcher terroirets og årgangens unikke karakteristika.

Fra elegant og læskende hyggebourgogne til himmerigsmundfulde af tårevædende kompleks Premier Cru – Jean Gagnerot er din garanti for top value!

Vindata

Vinen kommer fra

Producent

Årgang

2022

Vægt

750 gram

Alkohol-%

12,5 %

Servering

10-12°C

Gemmepotentiale

5-6 år fra høståret

Lagring

Ståltank

Proptype

Kork

Emballage

6 stk. papkasse
Lignende produkter