



Zeni Amarone della Valpolicella DOCG Classico Vigne Alte 2017
En kultvin vender tilbage... Zeni Vigne Alte er det populære flagskib, der for et par år siden blev hyldet af Decanter Magazine som en af verdens absolut bedste Amarone-vine!
Nu tilbage i storform med forrygende frugtpower, 16% alkohol og en mineralsk kompleksitet af en anden verden. Allerede topanmeldt hos James Suckling - der spår om et endnu større potentiale for fremtiden!
Nyd den til BBQ, steaks, vildt, lam, oksekød, and, flæskesteg og lagrede oste. Server ved 15-18°C
Hvordan smager Zeni Amarone della Valpolicella DOCG Classico Vigne Alte 2017?
Allerede ved ophældningen imponerende mørk og tykflydende... Næsen emmer af rosiner, svesker og koncentreret kirsebærfrugt, der gemmer på de lækreste nuancer af lakrids, kaffe, skovbund, tjære og trøfler... På tungen fed, fløjlsblød og frugtfyldig med en frisk mineralsk nerve, der i den over 60 sekunder lange finish bliver ved at føje nye nuancer til smagsoplevelsen. Sødme og friskhed i perfekt samspil. En helt igennem fantastisk Amarone fra Zeni! Drik nu, eller gem +20 år fra høståret.
Zeni Amarone della Valpolicella DOCG Classico Vigne Alte 2017 passer godt til...
Om Cantina Zeni

I de eleverede bakker over Bardolino ligger Cantina Zeni med den mest vidunderlige og pittoreske udsigt over Gardasøen. Familieejet gennem generationer siden grundlæggelsen ved Bartalomeo Zeni i 1870. Den ydmyge Bartalomeo var maler af passion og fragtmand af profession. Han fragtede vin og andet gods langs kysten af Gardasøen. En virksomhed hans søn overtog, mens den efterfølgende generation forelskede sig i landbruget og vinproduktionen.
Spol frem til 1950’erne hvor Gaetano Zeni, bedre kendt som Nino, overtager vingården og ser et potentiale i det stærkt udviklende internationale marked. Han vælger at bygge et nyt vineri i bakkerne, som stadig står den dag i dag. Nino var pioner indenfor sit felt og havde den filosofi, at vin skal laves i marken, ikke i kælderen. En filosofi som stadig gælder i dag. Han begyndte at specificere vinstokkenes alder i markerne, fermentere druevarianterne separat for at højne fornemmelsen af terroir, og han forsøgte konstant at udvikle og forbedre kvaliteten af husets vine.
I dag drives vineriet af Gaetanos tre børn Fausto, Elena og Federica Zeni. Fausto, som lever efter sin fars filosofier, er ønologen som konstant er i vinmarkenerne og som skal sørge for at vinen holder sit tårnhøje niveau år efter år. Elena og Federica står for den mere kommercielle del af virksomheden, hvor de sørger for at vinen bliver fordelt til alle de glade vinelskere verden rundt. Og når de vinelskende entusiaster vælger at rejse til Bardolino, står familien altid på spring til at tage imod og give rundture, smagninger eller et guidet besøg på deres helt eget vinmuseum.
Cantina Zeni er yderst velanset verden rundt for deres vine, som produceres i Bardolino, Custoza, Lugana, Valpolicella og Soave, og deres mange priser taler for sig selv.
Vindata
Vinen kommer fra
Producent
Årgang
Indhold
Alkohol-%
Servering
Gemmepotentiale
Proptype
Emballage
Allergener