Tilbage

Diane de Belgrave Haut-Médoc 2016

Frankrig

Frankrig, Bordeaux

13% alk.

75 cl

1 fl. pr. stk.
199,95 DKK
6 fl. pr. stk.
159,95 DKK
Udsolgt
Indhent tilbud på storkøb
Udsolgt
Unik smagsgaranti

Supervin's unikke vingaranti

Hvis du ikke er tilfreds med kvaliteten, tilbyder vi at tage vinen retur. Du refunderes det fulde beløb for vinen, også for den første åbnede flaske. Vi betaler selvfølgelig returfragten. (maks. 1 md. efter levering).

30 dages udvidet returret

30 dages udvidet returret

Hos Supervin tilbyder vi 30 dages udvidet returret.

Anmeldelser
Din rating
97 Point Robert Parker
95 Point Vin-Top-10.dk
92 Point Mad og Monopolet
92 Point Vinvalget
BEDSTE KØB (Bordeaux under 250 kr.) René Langdahl

Diane de Belgrave Haut-Médoc 2016

Frankrig

Frankrig, Bordeaux

13% alk.

75 cl

Billede af forfatteren

Vinen beskrives af

Thor Gottschalk Vinekspert WSET 3

"97 points. Extraordinary Vintage" - Robert Parker

"95 point. DE BEDSTE VINE UNDER 100 KR. | 2016 er et fremragende år i Bordeaux, og det kommer til udtryk i denne vellykkede ”andenvin” fra slottet Belgrave ... Elegant, aromatisk, subtil, tør og raffineret." - Vin-Top-10.dk

"92 point. Det dufter klassisk og lækkert. I munden er det solbær, vådt grus og sødmefuld pibetobak, som slutter tørt. Meget flot, klassisk og drikkeklar" - Vinvalget

"BEDSTE KØB (Bordeaux under 250 kr.) Den her er i sit sweetspot lige nu ... Der er kølighed over den og langvarige eftersmag med fin balance mellem tannin og frisk rød let metallisk frugtighed. Vild pris." - René Langdahl

Château Belgrave er et Grand Cru Classé-slot i panik. De er ligesom resten af Bordeaux ramt af den værste afsætningskrise i umindelige tider. De har netop tilbudt os et sjældent kælderparti ”Diane de Belgrave” fra den ultimative samlerårgang 2016. Her taler vi den højest bedømte Bordeaux-årgang hos Robert Parker siden legendariske 2010.

Vores nye restpartipris er tæt på tragikomisk, når man ser, hvad Diane de Belgrave normalt handles til. Ude i resten af verden koster en flaske fra fantomåret 2016 over 200 kroner, ifølge Wine Seacher. Vi understreger lige, at flaskerne fra 2016 er sat ENDNU længere ned end det seneste parti, der blev udsolgt på rekordtid... Du skal købe omgående, hvis det er interesseret!

Efter 8 år på fad og flaske i Château Belgraves luksuskælder har vinen kurs mod sit livs topform og med mirakelårgangen topfrugt er der god grund til at tro, at kvaliteten trumfer 2015-udgaven, som scorede 95 points og en titel som ”DK’s bedste vin under 100 kr.”

Kun et smalt vandløb adskiller Château Belgrave fra at tilhøre prestigiøse Saint-Julien, og med sit exceptionelle terroir på 23-26 meter dybe grusbanker er slottet (i den grad!) sin klassificering som 5. Cru Classé værdig. Og meget apropos er Belgrave et af meget få slotte, der har bibeholdt samme terroir siden 1855-klassifikationen!

Mens Belgrave er opkaldt efter sit grusholdige terroir, har vinen ”Diane de Belgrave” navn efter den romerske jagtgudinde som en historisk reference til slottets fortid som jagtpalæ.

Over de seneste årtier har seriøse investeringer fra mark til vineri, sammen med brugen af 100-point-stjernen Michel Rolland i vinkælderen, løftet kvaliteten til et historisk niveau:

”This remains one of the best value for money classified wines in the Médoc.” – Decanter

Château de Belgrave understreger, at Diane de Belgrave er fra samme bæredygtigt dyrkede terroir, og skabt med samme omhu, som samme slots 5. Grand Cru Classé… Det her er unik value!

Nyd den til lam, saftige steaks, fuglevildt, charcuteri, kalv, kraftige tapas og modne oste. Servér ved 16-18°C.

1 fl. pr. stk.
199,95 DKK
6 fl. pr. stk.
159,95 DKK
Udsolgt
Indhent tilbud på storkøb
Udsolgt
Unik smagsgaranti

Supervin's unikke vingaranti

Hvis du ikke er tilfreds med kvaliteten, tilbyder vi at tage vinen retur. Du refunderes det fulde beløb for vinen, også for den første åbnede flaske. Vi betaler selvfølgelig returfragten. (maks. 1 md. efter levering).

30 dages udvidet returret

30 dages udvidet returret

Hos Supervin tilbyder vi 30 dages udvidet returret.

Anmeldelser
Din rating
97 Point Robert Parker
95 Point Vin-Top-10.dk
92 Point Mad og Monopolet
92 Point Vinvalget
BEDSTE KØB (Bordeaux under 250 kr.) René Langdahl

Anmeldelser af Diane de Belgrave Haut-Médoc 2016

97 Point

Robert Parker

95 Point

Vin-Top-10.dk

DE BEDSTE VINE UNDER 100 KR. | 2016 er et fremragende år i Bordeaux, og det kommer til udtryk i denne vellykkede ”andenvin” fra slottet Belgrave. Klassisk vinsmag for dannede mennesker. Elegant, aromatisk, subtil, tør og raffineret. Barbarer bør holde sig langt væk fra dette produkt. Pris: 80 kr. på bud hos Supervin tlf.: 98 92 18 53 www.supervin.dk

92 Point

Mad og Monopolet

Det er lige nu, hvor jeg mener, at du skal slå til, hvis du vil gøre ekstraordinære gode handler på Bordeaux. Sagen er den, at der er ret meget vin, som ikke er afsat, og så sænkes prisen. Ved denne får du faktisk moden og drikkeklar Bordeaux. Skøn duft af kirsebær, brombær, vanilje, træ, læder og varme krydderier. I munden har den fortsat syre, som sammen med den modne frugt giver en sublim vinoplevelse. 1 fl. pr. stk. 199,95/ BEDSTE PRIS pr. stk. v/ 6 fl. 79,95

92 Point

Vinvalget

Ganske dyb, koncentreret og omfavnende næse af blå og røde blommer, solbærfrugt og blade, brombær, mørk chokolade, vanilje, den lækreste fedtede pibetobak, vådt hø, en smule tjære, cedertræ og vådt grus. Det dufter klassisk og lækkert. I munden er det solbær, vådt grus og sødmefuld pibetobak, som slutter tørt. Meget flot, klassisk og drikkeklar. 92

BEDSTE KØB (Bordeaux under 250 kr.)

René Langdahl

Den her er i sit sweetspot lige nu. Vældig klassicisme med rust, brændt solbærgren, luftighed, forbavsende mild tannin, fornuftige 13 %, som også viser den overordnede balance, som vinen havde fra starten. Der er kølighed over den og langvarig eftersmag med fin balance mellem tannin og frisk rød let metallisk frugtighed. Vild pris. 79,95 kr. v/ 6 fl. supervin.dk

95 Point(tidligere årgang)

Vin-Top-10.dk

DE BEDSTE VINE UNDER 100 KR. - NY NUMMER 1: Åh, sukkede kvinden foran mig. - Hvor smuk, kultiveret og moden. Jeg troede naturligvis, det var mig, hun talte om, men måtte indkassere et nederlag. Det var vinen. Diane de Belgrave, 2015 Haut-Médoc. Andenvinen til det berømte 5. cru- slot i Bordeaux. Min ledsagerske havde ret. Det kan ikke siges bedre, og jeg har købt ind af vinen, inden dette trykkes. Pris: 90 kr hos Supervin ved køb af seks flasker (normalpris 199) lige nu.

Hvordan smager Diane de Belgrave Haut-Médoc 2016?

Billede af forfatteren

Vinen beskrives af

Thor Gottschalk Vinekspert WSET 3

Vinen fylder glasset med en dyb blommerød farve, der har en lille snert af modenhed nær glassets kant. Forrygende kompleks og elegant bouquet, der sender tankerne i retning af Margaux eller St. Julien… Klassisk parfumeret duft af tørrede violer, skovbund, cigarkasse, blyant, saftige vilde hindbær, solbær, mynte og sorte blommer, der åbner kælderdøren på klem til dybe fadnoter af ristede kaffebønner, ceder, vanilje og chokolade… På tungen smooth og elegant med 2016-årgangens sublime balance. Smagen domineres af røde og mørke bær, der på fornemste vis suppleres af terroirets grusede mineralitet og diskrete luksuskrydderier fra den 12 måneder lange barriquelagring. Lang og harmonisk finish med perfekt afstemte silketanniner. Årtiets vildeste Bordeaux-kup fra legendariske årgang 2016! Drik nu, eller gem +15 år fra høståret.

Smagenoter

Tasting Note Icon

Blomme

Tasting Note Icon

Cigarkasse

Tasting Note Icon

Solbærblad

Tasting Note Icon

Sorte kirsebær

Tasting Note Icon

Viol

Smagsprofil

Meget tør

Sød

Meget let

Meget kraftig

Meget blød

Meget tanninrig

Diane de Belgrave Haut-Médoc 2016 passer godt til...

Vindata

Årgang

2016

Indhold

75 cl

Alkohol-%

13 %

Servering

16-18°C

Gemmepotentiale

+15 år fra høståret

Proptype

Kork

Emballage

6 stk. papkasse

Allergener

Sulferdioxid/ Sulfitter

Restsukker

26,3 g/L

Syreindhold

2,74 g/L
Lignende produkter