
Domaine de la Tour Chablis 1er Cru Monts-Mains 2023
”Wines from Montmains itself tend to be fresher, mineral and more elegant than their sometimes more "structured" neighbours on the steeper slopes to the south.” – Wine-Searcher
Topmarken Montmains, også kendt som Monts-Mains, er et af de mest mineralitetsfremmende 1er Cru-terroirs i Chablis og garant for unik value i glasset!
Blandt 40 voksesteder med ret til klassifikationen Chablis 1er Cru rangerer Montmains så højt i hierarkiet, at kvaliteten ofte når snublende tæt på Grand Cru.... EN TOP 6 CHABLIS PREMIER CRU hos Robert Parker!
Montmains fossilholdige kimmeridge-mergel samvirker med det kølige terroirs langsomme druemodning om at give Chablis med en unik mineralsk finesse, som Domaine de la Tour fuldender med "Raveneau-style" nøddeagtige krydderier fra delvis fadgæring i denne ofte guldmedaljevindende pragtvin!
Familien har lavet vin i mere end 200 år. Grundet den beskedne produktion, omkring 25.000 flasker årligt, er Domaine de la Tours fremragende hvidvine på mirakuløs vis forblevet en af de bedst bevarede hemmeligheder i Chablis.
De fleste flasker sælges lokalt. Resten opsluges af Chablis-tørstende vinentusiaster i USA, Canada, Singapore, Belgien, Italien, Tyskland, Sydkorea, Irland… og nu endelig Danmark!
Behøver vi understrege, at vi er tildelt ekstremt få flasker? Nu starter rivegildet om dette flagskib fra sølle 3,30 ha på en af de mest eftertragtede vinmarker i Chablis…
Nyd den til fisk og skaldyr, dampet laks, sushi, tapas, sprøde grønsagsretter, fjerkræ, charcuteri og cremede oste. Servér ved 10-12°C
Hvordan smager Domaine de la Tour Chablis 1er Cru Monts-Mains 2023?
Domaine de la Tour Chablis 1er Cru Monts-Mains 2023 står krystalklar i glasset med et friskt gyldengrønlingt skær… Næsen drager eventyrligt med duft af hasselnødder, delikate hvide blomster, æble, pære, saltet citrus, våde kalksten, flint, hvid fersken, røg, mandelkiks og lidt tropisk ananas… Hvidvinen svæver yndefuldt og vidunderligt cremet over tungen, hvor frugten imponerer med en fornem præcision, friskhed og mineralsk elegance, som i den lange finish trumfes med perfekt krydrede nuancer fra den delvise fadgæring. Det her er stor Montmains, med en nuancerigdom og kompleksitet, der trodser prisen og når forbløffende tæt på Grand Cru… Drik nu, eller gem +10 år fra høståret.
Smagenoter
Citron
Nødder
Pære
Ristet brød
Våde sten
Smagsprofil
Meget tør
Sød
Meget let
Meget kraftig
Meget blød
Meget tanninrig
Domaine de la Tour Chablis 1er Cru Monts-Mains 2023 passer godt til...
Om Stéphane Brocard

Med yderst sympatiske priser og ratings helt op til 96 point byder Closerie des Alisiers på noget så sjældent som fremragende bourgognekøb!
Som søn af verdensberømte Jean-Marc Brocard i Chablis kan det undre, at talentfulde Stéphane Brocard er gået solo med sit eget projekt, Closerie des Alisiers.
For den ambitiøse Stéphane var det imidlertid ikke optimalt at dele styringen af faderens vingård med sine to søskende, sin svoger og sin svigerinde. Og som stor bourgognekender rakte Stephanes interesse samtidig ud over Chablis.
I 2007 grundlagde han derfor Closerie des Alisiers og slog sig strategisk ned i Marsannay – i smørhullet mellem Chablis (mod nord) og Bourgones berømte Cote d’Or (mod syd).
Closerie des Alisiers er navnet på Stéphanes mikronegociant, hvis vine er baseret på druer fra udvalgte vinhuse i hele bourgogne – fra Chablis i nord til Pouilly-Fuissé i syd. Dertil kommer druer fra Stépahnes egne marker i Chablis og Pommard.
Stéphanes ”hemmelige våben” er et nært og mangeårigt forhold til sine samarbejdspartnere, der lader ham producere og aftappe vinene i deres egne vinkældre. I den forstand er der i realiteten tale om domænevine, som bliver skabt og markedsført af en ekstern winemaker.
Som winemaker er Stéphane Brocard garant for friske og frugtige vine med stor respekt for terroiret, hvorfor andelen af nye egetræsfade aldrig får lov at overstige 20%.
Vindata
Druer
Producent
Årgang
Indhold
Alkohol-%
Servering
Gemmepotentiale
Lagring
Proptype
Emballage
Allergener