
Alvear Pedro Ximénez Añada 2021 37,5 cl
Den billigste og bedste 100 points vin fra Robert Parker nogensinde? Denne Vintage-dessertvin fra Bodegas Alvear har tidligere opnået de magiske 100 point fra verdens største vinanmelder til trods for, at prisskiltet ligger under 200 kroner.
Her får du den nyeste og netop frigivede årgang 2021 fra Bodegas Alvear, der med næsten 275 års vinhistorie er kendt som Spaniens næstældste vinhus. De har gennem adskillige generationer gjort sig til eksperter i den berømte drue, Pedro Ximénez.
Denne dessertvin er helt unik, fordi den er skabt som en såkaldt årgangs-PX, der altså kun laves på de bedste druer fra en bestemt årgang. Præcis ligesom med Vintage Port og Champagne. Ingen andre i verden laver PX-dessertvin på denne måde!
Druerne bliver tørret under den bagende sydspanske sol og derefter modnet i omkring tre år på lerkar. Altså uden brug af egetræsfade. Resultatet er den klareste PX-eliksir man kan forestille sig med en frugtfylde og kompleksitet vi aldrig har smagt lignende.
Nyd den som en dessert for sig selv eller til is, panna cotta eller cheesecake.
Du kan nyde dessertvinen som en dessert for sig selv eller servere den til panna cotta, frugttærter, tørrede frugter og is. Du kan også anvende den i det salte køkken til enten fois gras eller blåskimmeloste. Servér vinen kold omkring 4-8°C.
Hvordan smager Alvear Pedro Ximénez Añada 2021 37,5 cl?
I glasset smuk ravgylden. I næsen hvirvler det op med forførende noter af figner, dadler, ferskner og rosiner, der tilføres komplekse strejf af crème brûlée, tørret appelsinskal og honning. I munden er vinen syndigt sød med en vidunderlig koncentration og flotte nuancer af både friske og tørrede frugter. Under den søde frugt mærker man også en diskret syre, der skaber balance i vinen. Den lange finish følges til dørs af nødder, karamel og dadler samt lidt sødmefulde krydderier. Et must-try for alle med en sød tand. Drik nu, eller gem +30 år fra høståret.
Smagenoter
Abrikos
Ananas
Chokolade
Nødder
Tørret frugt
Smagsprofil
Meget tør
Sød
Meget let
Meget kraftig
Meget blød
Meget tanninrig
Alvear Pedro Ximénez Añada 2021 37,5 cl passer godt til...
Om Bodegas Alvear

100 points – “…the best Pedro Ximénez I have ever tasted” – Robert Parker
Sherry er en af tidens hotteste vintrends og derfor vil vi gerne tilbyde dig det bedste som den sydspanske vinregion har at byde på. Bodegas Alvear er det absolutte fyrtårn sigter efter, når det kommer til produktionen af Sherry. De er en del af en meget eksklusiv klub, der har scoret 100 Parker-point for en sød dessertvin på druesorten, Pedro Ximénez. Huset er samtidig Spaniens næstældste vinproducent med en utrolig historie, der rækker helt tilbage til 1729.
Vi befinder os i Córdoba i regionen, Montilla-Moriles, godt to timer fra Malaga og solkysten. Denne region er særligt berømt for at lave guddommelige vine på den føromtalte drue, Pedro Xímenez. Helt op til 70 % af alle vinmarker i dette område er beplantet med denne druesort. Du kender den måske fra kendte Sherry-vine, der produceres et andet sted i Andalucien, Jerez, og som er det eneste område i Spanien, der må kalde deres vine for Sherry. I Montilla-Moriles og hos Bodegas Alvear laver de præcis de samme typer af vine som i Sherry-distriktet, men må ikke kalde dem for Sherry. De har dog de samme navne såsom ”Fino”, ”Amontillado”, ”Oloroso”, ”Palo Cortado” osv.
En af de grundlæggende forskelle på de to distrikter er, at man i Montilla-Moriles næsten udelukkende anvender Pedro Ximénez, mens denne drue kun er tiltænkt søde vine i Sherry-distriktet.
Ligesom i sherry-produktionen modner Bodegas Alvear et stort udvalg af deres vine i tønder, hvori der udvikler sig en særlig skimmelsvamp, kaldet ”flor”. Det sker ved at egetræstønderne fyldes 4/5-del op og ved hjælp af ilt dannes der et særligt lag skimmelsvamp oven på vinen. Flor’en er med til at give en helt unik og særegen aroma til vinene, der bare må opleves! Du finder disse aromaer i de tørre typer ”Fino” og ”Amontillado”. I Oloroso er ”flor” ikke tilladt og man fylder her tønderne helt op og tilsætter druesprit, så vinen når en alkoholprocent på 18, hvorved ”floren” ikke kan leve.
Bodegas Alvear er helt outstanding, når det kommer til disciplinen søde dessertvine. Disse vine kaldes blot ”Pedro Ximénez” og her bliver druerne lagt ud på måtter efter høsten, hvor de tørrer ind og opkoncentrerer deres smag og sukkerindhold. Mosten fra de rosinerede druer bliver lagt på gamle egetræsfade, hvor de indgår i det såkaldte ”Solerasystem”. Her stables egetræstønderne bogstaveligt talt efter alder med de ældste nederst og de yngste øverst. Der aftappes kun en del af tønden, hvorefter der fyldes op med den næstældste og så fremdeles.
Blandt de søde dessertvine finder du ”Solera”-udgaverne helt tilbage fra 1830, 1910 og 1927. Førstnævnte har scoret perfekte 100 points hos Guía Peñin og de øvrige høster gigantiske Parker-ratings på 97 og 98. Disse vine flankeres af husets unikke årgangsvine ”Sacristia” og ”Añada” (hvorfra årgang 2011 scorede 100 points), der altså er fremstillet på druer fra en enkelt årgang.
Bodegas Alvear har altid lagt stor vægt på at bevare familiens identitet og i dag er huset ejet af 8. generation med hele 50 familiemedlemmer. Forståeligt nok bliver størstedelen af produktionen drukket af Spanierne selv, mens den resterende del eksporteres til mere end 25 forskellige lande.
Til trods for, at Bodegas Alvear producerer noget af verdens bedste Pedro Ximénez – både i søde og tørre udgaver – er priserne forblevet relativt lave. Dette skyldes ikke mindst, at vinene ikke kan markedsføres som ”Sherry”, hvilket giver et kæmpe hug i priserne. Det gør kun glæden endnu større at skulle føre Bodegas Alvear-vinene hos Supervin!
Vindata
Druer
Vinen kommer fra
Producent
Årgang
Indhold
Alkohol-%
Servering
Gemmepotentiale
Lagring
Proptype
Emballage
Allergener