





Masca del Tacco Ro'Si Sparkling 2023
En apulisk perle er født... denne nyhed MÅ du smage!
Er du vild med Masca del Taccos berømte rødvine Lu’Li og Piano Chiuso, eller fan af frugtlækre italienske bobler, er der ingen vej udenom denne nye mousserende rosé fra vores mest populære vinhus.
Stilen læner sig til den tørre side, men reelt har den apuliske specialdrue Susumaniello så solmoden en frugtcharme, at selv fans af mere søde bobler vil juble med denne pragtvin i glasset.
Vi taler ganske enkelt italiensk Spumante i topklasse… Skænk dig et generøst glas og nyd den magiske Masca del Tacco med eller uden mad.
Nyd den som en festlig aperitif eller til antipasti, fisk & skaldyr, sushi, fjerkræ, marinerede grillede grøntsager, pasta, pizza, tomaretter samt cremede oste. Servér afkølet ved 6-8°C
Hvordan smager Masca del Tacco Ro'Si Sparkling 2023?
Ro’Si Sparkling præsenterer sig sart laksefarvet med inviterende bobler i glasset! Næsen drager med sin enorme frugtcharme, der byder på delikate aromaer af røde blomster, jordbær, hindbær, saltet citron og hvid fersken, der gemmer på fine italienske urtestrejf samt mineralske fornemmelser af våde kalksten… På tungen frisk, sprød og tør med festlige bobler og en uimodståelig frugtrigdom der hurtigt kalder på endnu en slurk! Frisk og mundrensende finish. Et sprudlende pragtglas til prisen! Drik nu, eller gem 2-3 år.
Smagenoter
Citron
Fersken
Hindbær
Jordbær
Rose
Smagsprofil
Meget tør
Sød
Meget let
Meget kraftig
Meget blød
Meget tanninrig
Masca del Tacco Ro'Si Sparkling 2023 passer godt til...
Om Masca del Tacco

Du kender sikkert Lu’Li og Piano Chiuso? Masca del Tacco er det apuliske vinhus bag flere af vores bedst sælgende italienske rødvine!
Det alt om niveauet hos Masca del Tacco, at foreningen af italienske sommelierer kårer husets enkeltmarks-flagskib Piano Chiuso som støvlelandets bedste Primitivo og en af Italiens 10 bedste vine i konkurrence med topnavne som Gaja, Giacomo Conterno, Dal Forno, Masseto, Ornellaia!
Og det siger alt om den unikke value-for-money, når Masca del Taccos 21 vine i gennemsnit høster imponerende 4,2 stjerner på Vivino. Uhørt højt i forhold til priserne!
Familieejede Masca del Tacco lægger navn til flere af danskernes absolutte favoritvine. Først og fremmest Lu’Li i den bløde og generøse Amarone-stil. Samme Lu’Li kan nu opleves som hvidvin og ikke mindst som ”Limited Edition” Primitivo med imponerende 17,5 % alkohol.
Vinhuset holder til i det solkyssede Apulien i den lillebitte by Erchie med blot 9000 indbyggere. I 2010 købte Felice Mergé, den nuværende ejer, efter at have søgt vejledning hos sin far Armando, en bygning, som længe gik under det lange navn Cooperativa Comunale dei Produttori di Erchie. Felice omdøbte bygningen til det mere mundrette Masca del Tacco, udskiftede og moderniserede produktionsudstyret og skiftede fokus henimod innovation, men uden at kaste traditionen helt bort.
Vindata
Druer
Producent
Årgang
Indhold
Alkohol-%
Servering
Gemmepotentiale
Lagring
Proptype
Emballage
Allergener