Tilbage

Jean Gagnerot Hautes Côtes de Beaune 2021 Magnum

Frankrig

Frankrig, Bourgogne

12,5% alk.

150 cl

1 fl. pr. stk.
499,95 DKK
6 fl. pr. stk.
449,95 DKK
Udsolgt
Indhent tilbud på storkøb
Udsolgt
Unik smagsgaranti

Supervin's unikke vingaranti

Hvis du ikke er tilfreds med kvaliteten, tilbyder vi at tage vinen retur. Du refunderes det fulde beløb for vinen, også for den første åbnede flaske. Vi betaler selvfølgelig returfragten. (maks. 1 md. efter levering).

30 dages udvidet returret

30 dages udvidet returret

Hos Supervin tilbyder vi 30 dages udvidet returret.

Anmeldelser
Din rating

Jean Gagnerot Hautes Côtes de Beaune 2021 Magnum

Frankrig

Frankrig, Bourgogne

12,5% alk.

150 cl

Billede af forfatteren

Vinen beskrives af

Isak Broe Vinekspert DipWSET

”Superb Vintage” – Wine Enthusiast Vintage Chart (Côte de Beaune Red 2021)

Når Jean Gagnerot byder på Pinot Noir fra det højtliggende ”Hautes Côtes” i Bourgogne – så er der altså dømt ekstrem value-for-money!

Da vi sidst præsenterede deres ”Hautes Côtes de Nuits”, blev samtlige flasker revet væk efter imponerende 96/100 point hos Vin-top-10.dk.

Denne gang tager Jean Gagnerot os til ”Hautes Côtes de Beaune” med 100 luksuriøse magnumflasker i toplækker kvalitet – som med garanti heller ikke får lov til at samle meget støv på hylden. Så er alle bourgognefans advaret…

Vi taler delvist fadmodnet Pinot Noir fra køligt beliggende mergel- og kalkstensterroirs mellem Lardoix-Serrigny i nord og Maranges i syd.

"Some of Burgundy's most interesting wines today" – Wine Enthusiast

Når Wine Enthusiast hylder vinene fra Bourgognes højtliggende skråninger, Hautes-Côtes, skyldes det, at klimaforandringerne har forbedret druernes modning – og givet området et klima, der i dag minder om det, Grand Cru-markerne længere nede havde for blot få år siden... Endnu er prisene dog ekstremt attraktive i forhold til kvaliteten! 

Nyd denne lækre Pinot Noir til steaks, tapas, laks, tun og fjerkræ samt fyldige salater, lette svamperetter, ost og charcuteri. Servér ved 14-17°C.

1 fl. pr. stk.
499,95 DKK
6 fl. pr. stk.
449,95 DKK
Udsolgt
Indhent tilbud på storkøb
Udsolgt
Unik smagsgaranti

Supervin's unikke vingaranti

Hvis du ikke er tilfreds med kvaliteten, tilbyder vi at tage vinen retur. Du refunderes det fulde beløb for vinen, også for den første åbnede flaske. Vi betaler selvfølgelig returfragten. (maks. 1 md. efter levering).

30 dages udvidet returret

30 dages udvidet returret

Hos Supervin tilbyder vi 30 dages udvidet returret.

Anmeldelser
Din rating

Hvordan smager Jean Gagnerot Hautes Côtes de Beaune 2021 Magnum?

Billede af forfatteren

Vinen beskrives af

Isak Broe Vinekspert DipWSET

Jean Gagnerot Hautes Côtes de Beaune 2021 står elegant bourgognerød i glasset... Næsen er som en fremstrakt buket af vilde roser, violer og elegant parfumeret bærfrugt, toppet med spændende skovbundsnoter, orangeskal og en smule søde fadkrydderier… Den røde Bourgogne lægger sig fint og silkeblødt på tungen, hvor den nuancerede bærfrugt fremstår herligt frisk og vibrerende. En flot og kirsebærsaftig burgundisk Pinot Noir, der klinger perfekt af med afrundede tanniner og velafstemte vaniljekrydderier fra fadet. Magnificent Magnum fra Bourgognes bakkeland! Drik nu, eller gem 8-10 år fra høståret.

Smagenoter

Tasting Note Icon

Hindbær

Tasting Note Icon

Røde kirsebær

Tasting Note Icon

Svampe

Tasting Note Icon

Vanilje

Tasting Note Icon

Våde sten

Smagsprofil

Meget tør

Sød

Meget let

Meget kraftig

Meget blød

Meget tanninrig

Jean Gagnerot Hautes Côtes de Beaune 2021 Magnum passer godt til...

Om Jean Gagnerot

image

Velkommen til slaraffenland for bourgognefans! Med burgundiske Jean Gagnerot i folden kan Supervin byde på en forrygende serie af topanmeldte bourgognevine til priser, vores konkurrenter får mere end svært ved at matche.

Chablis, Aloxe-Corton, Volnay, Beaune, Pommard, Nuit-Saint-Georges… Lutter klassevine i topform! Jean Gagnerot-vinene har hvilet under perfekte forhold i producentens kølige bourgognekældre.

Frem til årgang 2014 er vinene fremstillet hos Château de Corton-André, der er beliggende i topkommunen Aloxe-Corton. Producentens smukke slotsbygning er siden solgt til familien Frey, der driver ikoniske vinhuse som 100 point-producenten Jaboulet i Rhône samt Château La Lagune 5. Cru Classé i Haut-Médoc.

Også rettighederne til den prestigiøse vinserie Jean Gagnerot har skiftet ejerhænder siden 2014, så basen nu er flyttet fra Corton til prominente Meursault.

En af hemmelighederne bag topniveauet er det - selv for Bourgogne - ekstravagante kælderarbejde: 1 er Cru-vinene forkæles med lagring på op til 40-50% nye 228 liters burgundiske egetræsfade, mens kommunevinene typisk ligger på imponerende 20% helt nye fade. Samtidig er modningen skræddersyet til hver enkelt vin, således at fadenes alder og ristningsgrad nøje matcher terroirets og årgangens unikke karakteristika.

Fra elegant og læskende hyggebourgogne til himmerigsmundfulde af tårevædende kompleks Premier Cru – Jean Gagnerot er din garanti for top value!

Vindata

Producent

Årgang

2021

Indhold

150 cl

Alkohol-%

12,5 %

Servering

14-17°C

Gemmepotentiale

8-10 år fra høståret

Lagring

StåltankFad-/egetræslagring

Proptype

Kork

Emballage

6 stk. papkasse

Allergener

Sulferdioxid/ Sulfitter
Mest populære lige nu