
Henri de Villamont Chambolle-Musigny 1er Cru Les Feusselottes 2019
Klassisk Chambolle-Musigny… men boostet med koncentration som en Grand Cru!
Topvinen har ikke kun overgået sig selv… Wine Enthusiast har testet hele 230 røde bourgogner fra Chambolle-Musigny – og ikke én af dem slår Henri de Villamont 1er Cru Les Feusselottes 2019 på point.
Denne udsøgte burgundiske terroirvin kommer fra sølle 0,8 hektar i Cote de Nuits' nok mest eftertragtede vinkommune... Chambolle-Musigny!
Mens 1er Cru Les Feusselottes fra hypede bourgognehuse som Meo-Camuzet og Lucien Le Moine typisk koster mellem 1000 og 2000 kr. flasken, så leverer Henri de Villamont tilsvarende ratings og kvalitet til en brøkdel af prisen!
Aristokratisk og fornemt koncentreret fra de over 30 år gamle Pinot Noir-stokkke. Svævende parfume. Fadkrydret rød bærfrugt. Gådefuld mineralitet. Det her er Chambolle-Musigny 1er Cru i al sin pragt…
Nyd den til rødt kød, fjerkræ, andebryst, fuglevildt, indmad og svamperetter. Servér ved 14-17°C
Hvordan smager Henri de Villamont Chambolle-Musigny 1er Cru Les Feusselottes 2019?
Allerede i glasset nærmest svæver den røde bourgogne med elegant kirsebærrød farve og violette kant… Næsen skruer charmen på med elegante dyftskyer af violparfume, skovjordbær og granatæble, der finder smukt sammen med våd skovbund, lakrids samt ristede kaffebønner fra fadet... Smagen er seriøs Chambolle i en nøddeskal. Silkefin i teksturen og supersaftig med power, parfume og fadkrydderier knyttet til en elegant buket. Fornem længde og krydret nuancrigdom eftersmagen, hvor koncentrationen og de fine tanniner lover mere end godt for fremtiden. Men nærmest umulig ikke at nyde allerede nu… Drik nu, eller gem + 15 år fra høståret.
Henri de Villamont Chambolle-Musigny 1er Cru Les Feusselottes 2019 passer godt til...
Om Henri de Villamont
Henri de Villamont hører i dag til blandt de allerbedste producenter i landsbyen Savigny-les-Beaune, og vingården vækker selv på afstand opmærksomhed med sit historiske tårn, ”Guettes”. Den 2.400 kvadratmeter store og spektakulære vinkælder blev opført i 1880 af den tidligere Clos de Vougoet-ejer, Léonce Bocquet.
I 1964 blev Henri de Villamont overtaget af det schweiziske vinfirma Schenk. Da naboproducenten Dr. Arthur Barolet døde i 1969, overtog Schenk hele vinkælderen med ca. 70.000 flasker, der siden har været stærkt eftertragtede samlerobjekter.
I nyere tid har Schenk-gruppen investeret betydelige summer i at føre Henri de Villamont helt op i den burgundiske elite. Etableringen af et nyt vineri i 2006, beslutningen om at skære drastisk i høstudbyttet samt en flot afstemt brug af nyt egetræ er blandt årsagerne til Henri de Villamonts svimlende høje kvalitetsniveau.
Winemaker Pierre Jheans vine viser fylde, delikat frugt og mineralsk elegance. Henri de Villamonts vine rates højt hos bl.a. Wine Enthusiast.
Vindata
Druer
Vinen kommer fra
Producent
Årgang
Indhold
Alkohol-%
Servering
Gemmepotentiale
Proptype
Emballage
Allergener