Tilbage

Domaine Gauffroy Marc & Fils Puligny-Montrachet Corvée des Vignes 2018

Frankrig

Frankrig, Bourgogne

13% alk.

75 cl

1 fl. pr. stk.
599,95 DKK
6 fl. pr. stk.
499,95 DKK
Udsolgt
Indhent tilbud på storkøb
Udsolgt
Unik smagsgaranti

Supervin's unikke vingaranti

Hvis du ikke er tilfreds med kvaliteten, tilbyder vi at tage vinen retur. Du refunderes det fulde beløb for vinen, også for den første åbnede flaske. Vi betaler selvfølgelig returfragten. (maks. 1 md. efter levering).

30 dages udvidet returret

30 dages udvidet returret

Hos Supervin tilbyder vi 30 dages udvidet returret.

Anmeldelser
Din rating
⭐ 4,2 Vivino

Bestil inden

5 timer 16 min

og vi sender i dag!

Domaine Gauffroy Marc & Fils Puligny-Montrachet Corvée des Vignes 2018

Frankrig

Frankrig, Bourgogne

13% alk.

75 cl

Aristokratisk enkeltmarksvin fra legendariske Puligny-Montrachet…

En absolut topvin fra dygtige Domaine Gauffroy, som er tildelt det finest tænkelige blåstempel.. en anbefaling fra den kræsne bourgogneguru Clive Coates, Master of Wine!

Vinene har ligget hos den mest hæderkronede britiske forhandler af fine wines – men stort set alt er revet væk fra familien Gauffroys 7 hektar lille kultdomæne!

Vi er kun tildelt et forsvindende lille parti af denne suværene Puligny-Montrachet, der kommer fra den kalkstensholdige enkeltmark Corvée des Vignes, tæt på 1er Cru Les Referts - og klos op ad grænsen til Meursault!

Dette er ’’toppen af poppen’’, cremen af kransekagen, når vi taler hvid bourgogne – eller hvidvin i det hele taget! Vinene herfra er en tand mere delikate, slanke, mineralske og elegante i end nabovinene fra Meursault. Er du til elegant og finessefuld vin, der får hårene på kroppen til at rejse sig, bør du næsten smage dette eksemplar…

”A good source” – Clive Coates Master of Wine (om Domaine Gauffroy)

En fortrinlig madvin, som anbefales til skaldyr som hummer, fede fisk som laks og fjerkræ i cremede saucer, kalvekød med svampe, foie gras eller som ledsager til et ostebord. Server ved 10-13 °C.

1 fl. pr. stk.
599,95 DKK
6 fl. pr. stk.
499,95 DKK
Udsolgt
Indhent tilbud på storkøb
Udsolgt
Unik smagsgaranti

Supervin's unikke vingaranti

Hvis du ikke er tilfreds med kvaliteten, tilbyder vi at tage vinen retur. Du refunderes det fulde beløb for vinen, også for den første åbnede flaske. Vi betaler selvfølgelig returfragten. (maks. 1 md. efter levering).

30 dages udvidet returret

30 dages udvidet returret

Hos Supervin tilbyder vi 30 dages udvidet returret.

Anmeldelser
Din rating
⭐ 4,2 Vivino

Bestil inden

5 timer 16 min

og vi sender i dag!

Anmeldelser af Domaine Gauffroy Marc & Fils Puligny-Montrachet Corvée des Vignes 2018

⭐ 4,2

Vivino

Hvordan smager Domaine Gauffroy Marc & Fils Puligny-Montrachet Corvée des Vignes 2018?

Lys krongylden farve med pikante forårsgrønne stænk i glasset. Næsen byder på citrusfrugt, hvide saftmættede ferskner, pærer og grønne syrlige æbler, der forener sig i et dionysisk frugtspil. Næsen forføres af et bundt af hvide blomster, og vinen slynger livligt sin duft ud. Mandler og hasselnødder viser sig sammen med smør og lidt eg og vanilje. En oplevelse fuld af energi og fremdrift. Og afslutningen: Klirrende mineralsk, fjederspændt og fabelagtig. En elektrificerende og hårrejsende oplevelse. Et ’’pulignysk’’ mesterstykke, hvor tangenterne bare spiller helt rigtigt! Belissimo! Drik nu eller gem 10-12 år efter høståret.

Domaine Gauffroy Marc & Fils Puligny-Montrachet Corvée des Vignes 2018 passer godt til...

Om Stéphane Brocard

image

Med yderst sympatiske priser og ratings helt op til 96 point byder Closerie des Alisiers på noget så sjældent som fremragende bourgognekøb!

Som søn af verdensberømte Jean-Marc Brocard i Chablis kan det undre, at talentfulde Stéphane Brocard er gået solo med sit eget projekt, Closerie des Alisiers.

For den ambitiøse Stéphane var det imidlertid ikke optimalt at dele styringen af faderens vingård med sine to søskende, sin svoger og sin svigerinde.  Og som stor bourgognekender rakte Stephanes interesse samtidig ud over Chablis.

I 2007 grundlagde han derfor Closerie des Alisiers og slog sig strategisk ned i Marsannay – i smørhullet mellem Chablis (mod nord) og Bourgones berømte Cote d’Or (mod syd).

Closerie des Alisiers er navnet på Stéphanes mikronegociant, hvis vine er baseret på druer fra udvalgte vinhuse i hele bourgogne – fra Chablis i nord til Pouilly-Fuissé i syd. Dertil kommer druer fra Stépahnes egne marker i Chablis og Pommard.

Stéphanes ”hemmelige våben” er et nært og mangeårigt forhold til sine samarbejdspartnere, der lader ham producere og aftappe vinene i deres egne vinkældre. I den forstand er der i realiteten tale om domænevine, som bliver skabt og markedsført af en ekstern winemaker.

Som winemaker er Stéphane Brocard garant for friske og frugtige vine med stor respekt for terroiret, hvorfor andelen af nye egetræsfade aldrig får lov at overstige 20%.

Vindata

Årgang

2018

Indhold

75 cl

Alkohol-%

13 %

Servering

10-13°C

Gemmepotentiale

+15 år fra høståret

Proptype

Kork

Emballage

6 stk. papkasse
Mest populære lige nu