Dom Perignon Champagne Rose 2004 EOY Michael Riedel
Dom Perignon Champagne Rose 2004 EOY Michael Riedel
Supervin's unikke vingaranti
Vi tilbyder at tage vinen retur på vores regning og returnere hele betalingen - også for den første, åbnede flaske, hvis du ikke er tilfreds med kvaliteten. (maks. 1 md. efter levering)
Dom Perignon Champagne Rose EOY 2004 er lavet af 52 % Chardonnay og 48 % Pinot Noir
Intens næse, frugtig aroma af ribs, vilde bær, appelsiner og hø.
Høy intensitet i smagen med markerede citrus fornemmelser.
I år har Dom Perignon samarbejdet med den tyske konceptuelle kunstner Michael Riedel i skabelsen af "P2 Monolith" til, at huse deres dyrebare Dom Perignon champagne P2 1998.
Designet der pryder emballagen, blev skabt digitalt og dekonstrueret gentagne gange med stabling af initialerne "D" og "P" på overfladen for, at skabe en illusion af bevægelse gennem den enkle hvide overfladen.
Riedel´s hovedkvarter i Frankfurt som har været aktivt siden 1990, er kendt for sit konceptuelle arbejde med anvendelse af usammenhængende fragmenter af tekster, brug af digitalisering og gentagelse af eksisterende, visuelt tekstmateriale.
Passer godt til

Aperitif

Fisk

Fjerkræ

Skaldyr