Tilbage

Domaine Bouthenet-Clerc Saint-Aubin 1er Cru En Remilly Blanc 2020

Frankrig

Frankrig, Bourgogne

13% alk.

75 cl

1 fl. pr. stk.
769,95 DKK
6 fl. pr. stk.
599,95 DKK
Udsolgt
Indhent tilbud på storkøb
Udsolgt
Unik smagsgaranti

Supervin's unikke vingaranti

Hvis du ikke er tilfreds med kvaliteten, tilbyder vi at tage vinen retur. Du refunderes det fulde beløb for vinen, også for den første åbnede flaske. Vi betaler selvfølgelig returfragten. (maks. 1 md. efter levering).

30 dages udvidet returret

30 dages udvidet returret

Hos Supervin tilbyder vi 30 dages udvidet returret.

Anmeldelser
Din rating
96 points. Superb Wine Enthusiast
Excellent vineyard Robert Parker

Domaine Bouthenet-Clerc Saint-Aubin 1er Cru En Remilly Blanc 2020

Frankrig

Frankrig, Bourgogne

13% alk.

75 cl

"96 points. Superb" - Wine Enthusiast

"En Remilly has similar soils to Montrachet and Chevalier-Montrachet (just a stone's throw east) with a pebbly, calcareous topsoil that drains water easily and freely. This encourages deep root growth into the limestone as vines search for water, ultimately resulting in minerally, flinty characters in En Remilly wines." - Wine-Searcher

"Excellent vineyard" - Robert Parker

1er Cru En Remilly, der ligger gemt lige omme bagved legendariske Le Montrachet Grand Cru, var længe Bourgognes bedst bevarede hemmelighed... Super-terroiret hvor kendere kunne få kæmpestor hvid bourgone til menneskepenge.

Hemmeligheden om verdensklassevin til menneskepenge er dog for længst sluppet ud, om mange steder er priserne steget til op mellem 500 og 1000 kr. flasken.

Blandt topmarkens tilbageværende topkøb stråler Domaine Bouthenet Saint-Aubin 1er Cru En Remilly Blanc, som i den store årgang 2020 i den grad leverer varen!

Glæd dig til en powerfuld og kompleks Chardonnay som begejstrer allerede – men med format og potentiale til at modnes med ynde over en årrække i kælderen.

Nyd den til stegt fisk og skaldyr, fjerkræ, lyst kød, sushi, svampe og nøddeagtige oste. Servér ved 10-13°C

1 fl. pr. stk.
769,95 DKK
6 fl. pr. stk.
599,95 DKK
Udsolgt
Indhent tilbud på storkøb
Udsolgt
Unik smagsgaranti

Supervin's unikke vingaranti

Hvis du ikke er tilfreds med kvaliteten, tilbyder vi at tage vinen retur. Du refunderes det fulde beløb for vinen, også for den første åbnede flaske. Vi betaler selvfølgelig returfragten. (maks. 1 md. efter levering).

30 dages udvidet returret

30 dages udvidet returret

Hos Supervin tilbyder vi 30 dages udvidet returret.

Anmeldelser
Din rating
96 points. Superb Wine Enthusiast
Excellent vineyard Robert Parker

Anmeldelser af Domaine Bouthenet-Clerc Saint-Aubin 1er Cru En Remilly Blanc 2020

96 points. Superb

Wine Enthusiast

Excellent vineyard

Robert Parker

Hvordan smager Domaine Bouthenet-Clerc Saint-Aubin 1er Cru En Remilly Blanc 2020?

Ved ophældningen elegant gylden med friske grønne nuancer… Næsen er både powerfuld og perfekt mineralsk med lovende duft af jasmin, saltet grape, flintesten, våde kalksten, fersken, mandarin, smør og ristede nødder… I munden lækker cremet med flot fylde og seriøs kompleksitet. Frugten vibrerer smukt i den lange, rene og mundrensende eftersmag, hvor nødder, mineralitet og søde luksuskrydderier fra fadlagringen løfter helhedsoplevelsen op i burgundisk topklasse. Stor Chardonnay med i gemmepotentiale i Grand Cru-klasse! Drik nu, eller gem +15 år fra høståret.

Domaine Bouthenet-Clerc Saint-Aubin 1er Cru En Remilly Blanc 2020 passer godt til...

Om Stéphane Brocard

image

Med yderst sympatiske priser og ratings helt op til 96 point byder Closerie des Alisiers på noget så sjældent som fremragende bourgognekøb!

Som søn af verdensberømte Jean-Marc Brocard i Chablis kan det undre, at talentfulde Stéphane Brocard er gået solo med sit eget projekt, Closerie des Alisiers.

For den ambitiøse Stéphane var det imidlertid ikke optimalt at dele styringen af faderens vingård med sine to søskende, sin svoger og sin svigerinde.  Og som stor bourgognekender rakte Stephanes interesse samtidig ud over Chablis.

I 2007 grundlagde han derfor Closerie des Alisiers og slog sig strategisk ned i Marsannay – i smørhullet mellem Chablis (mod nord) og Bourgones berømte Cote d’Or (mod syd).

Closerie des Alisiers er navnet på Stéphanes mikronegociant, hvis vine er baseret på druer fra udvalgte vinhuse i hele bourgogne – fra Chablis i nord til Pouilly-Fuissé i syd. Dertil kommer druer fra Stépahnes egne marker i Chablis og Pommard.

Stéphanes ”hemmelige våben” er et nært og mangeårigt forhold til sine samarbejdspartnere, der lader ham producere og aftappe vinene i deres egne vinkældre. I den forstand er der i realiteten tale om domænevine, som bliver skabt og markedsført af en ekstern winemaker.

Som winemaker er Stéphane Brocard garant for friske og frugtige vine med stor respekt for terroiret, hvorfor andelen af nye egetræsfade aldrig får lov at overstige 20%.

Vindata

Årgang

2020

Indhold

75 cl

Alkohol-%

13 %

Servering

10-13°C

Gemmepotentiale

+15 år fra høståret

Proptype

Kork

Emballage

6 stk. papkasse

Allergener

Sulferdioxid/ Sulfitter
Lignende produkter