





Rolland & Galarreta Rioja Tempranillo 2018
Hold nu fast, Rioja-fans… Rolland & Galarreta Tempranillo, nabo til en berømt 100-point-vinmark, kan i den nye årgang 2018 lade sig hylde som Best of Show Rioja ved en af verdens største vinkonkurrencer.
Bag kåringen står ikke færre end 250 vineksperter fra 55 nationer, der er samlet for at bedømme tusindvis af vine fra 45 vinlande. Da dommerne har smagt og voteret, hyldes Rolland & Gallareta Tempranillo 2018 som den bedste Rioja. Selve overrækkelsen sker ved verdens førende vinmesse, ProWein, så stor er prestigen!
Og det bliver ved... Ved Rioja Masters vinder vinen Gold Award i prisklassen £20-£30 (175-265 kr.). Som officiel importør er det lykkedes at forhandle din pris ned i et ekstra-ekstra attraktivt leje!
Vores mest populære Rioja er skabt af ingen ringere end Michel Rolland, verdens mest berømte vinmager, der konsulterer over 100 producenter i verden. Han har aldrig selv sat sit navn på en vinetiket før han i 2010 indgår et samarbejde med Javier Galaretta, Spaniens dygtigste vinentreprenør og terroirspecialist.
De to herrer kan deres kram. De har nemlig udset sig nabovinstokkene til en af Riojas vildeste topvine til 2000 kr, der flere gange har scoret 100 point.
“The photo shows *** ****** vineyard in the middle, on small terraces and our vineyards above and below it.” – Rolland & Galarreta
Nyd den flotte Rioja til saftigt oksekød, grillmad, gris, gryderetter, tapas og modne oste. Servér ved 16-18 grader.
Hvordan smager Rolland & Galarreta Rioja Tempranillo 2018?
Ved ophældningen højkoncentreret med mørklilla farve… Næsen lover seriøs Rioja med intens og samtidig elegant duft af røde skovbær, sorte kirsebær, blå blommer, frisk viol, lakrids, mineralsk skovbund og solbær, der er svøbt i de lækreste fadkrydrede noter af røg, vanilje, kokos, chokolade, tørret pibetobak og ristede kaffebønner... I munden lækker frugtkoncentreret med elegante fadkrydderier samt en herlig nerve af dirrende frisk mineralitet. Efter knapt 6 år på fad og flaske er harmonien på plads og tanninerne så smygende silkebløde, at Riojaen surfer nærmest gnidningsløst over dine gummer. Lang og kompleks eftersmag med lækre bærnuancer, urter, lakrids og kakao. Rekordlækker Rioja til prisen! Drik nu, eller gem 10-15 år fra høståret.
Smagenoter
Brombær
Kokos
Lakrids
Sorte kirsebær
Vanilje
Rolland & Galarreta Rioja Tempranillo 2018 passer godt til...
Om Rolland & Galarreta

Man finder næppe et større ikon i vinverdenen end franske Michel Rolland. Manden har i mere end 50 år lavet vine på nogle af verdens største slotte og har adskillige 100-point ratings på CV’et. Den levende legende har lavet vin i mere end 50 år og konsulterer i dag over 100 vinhuse i 12 forskellige lande. Fra Screaming Eagle i Napa Valley til Chateau Pavie i Bordeaux… I samarbejde med den spanske vinpionér, Javier Galarreta, har Michel nu lanceret sin helt egen vinserie. Og den er på rekordtid blevet en af de mest populære hos Supervin.
Historien om vinserien ”Rolland & Galarreta”
Selvom Michel Rolland er født og opvokset i Pomerol og har grundlagt sin stjernestatus i Bordeaux, så har han altid haft et godt øje til Spanien. Derfor vælger han i 2010, at indgå et partnerskab med Spaniens dygtigste vinentreprenør, Javier Galarreta, der kender det spanske terroir til perfektion. Kombineret med Michel Rollands vinmagerfærdigheder har de til sammen skabt en imponerende serie af vine, der tager os lige fra Rueda, Rioja og Ribera del Duero til Priorat i Catalonien. I alt råder de over 120 hektar fra de bedste regioner i Spanien. Druematerialet leveres af små vinbønder som Javier og Michel har håndplukket helt særligt til deres vinserie. Det er også en af forklaringerne på, at produktionerne er meget små og nærmest kultagtige med helt ned til få tusinde kasser per årgang. Missionen er klar for de to vinpionerer - at lave moderne, elegante, terroir-drevne vine, der skal løfte de berømte spanske regioner endnu højere op i det internationale vinhierarki.
Mere terroir end træ - En ny stil fra Rolland
Ved præsentationen af ”Rolland & Galareta” nævnte Michel Rolland de vigtigste ting i fremstillingen af vinene: ”1: Beliggenhed – 2: Beliggenhed – 3: Beliggenhed. Og så kan vi tage den derfra.”
Michel Rolland blev særligt kendt tilbage i 1980’erne, hvor han fremelskede vine med en særlig Parker-appel, der høstede adskillige 100-point ratings. Stilen var defineret ved heftig ekstrahering og masser af nye egetræsfade. Men i løbet af de senere år har Michel fundet en ny stil, der frem for alt sætter frugten og terroiret i fokus. Dette ses måske allerbedst i deres vin fra Priorat, Clos de Ferran, der senest blev kåret som den bedste Priorat ved Decanter World Wine Awards med 97 point. Her har Michel Rolland formået at lave en nærmest ”cool climate” Priorat ved at anvende druer fra nordvendte skråninger kombineret med særlige opbindingsteknikker i marken, der skærmer druerne fra den heftige sol. Hvem skulle have troet Priorat kunne opnå et nærmest burgundisk niveau af elegance og finesse? Nu skal man ikke tro, at det er slut med egetræsfade fra Michel Rollands side. Der anvendes de fineste amerikanske og franske egetræsfade i flere af vinene, men de bruges udelukkende der, hvor det kan give kompleksitet til vinene og vinger til terroiret.
Til trods for, at den eksklusive R&G-serie allerede er en kæmpe succes og høster den ene verdensklasse-rating efter den anden, er vinene prissat uhyre favorabelt.
Vindata
Druer
Producent
Årgang
Indhold
Alkohol-%
Servering
Gemmepotentiale
Proptype
Emballage
Allergener