



Rolland & Galarreta Priorat Clos D'en Ferran 2018
Bedste Priorat og en delt vinder af Spaniens bedste rødvin ved Decanter World Wine Awards... Clos d'en Ferran 2018 er simpelthen for VILD!
Et af de fineste terroirs i Priorat. Frankrigs største winemaker. Så har vi allerede sagt det meste.
En fabelagtig vin fra det rå, bjergrige område, der tidligere har stået i skyggen af Ribera- og Rioja… Men nu er det slut! Takket være Michel Rolland og en række andre winemakere, der tæmmer det barske terroir og laver vine med kompleksitet, power og finesse på et helt nyt niveau.
En mikroskopisk enkeltmark Clos d’en Ferran på blot 6 hektar er arnestedet for druerne Carignan og Garnacha plantet tilbage i 2007. De lokale druesorter er perfekt tilpasset det relativt kølige terroir – og kvaliteten er såre smuk…
Den skiferholdige jordbund er den ældste i Priorat… Hele 400 mio. år gammel. Jorden er rig på kvarts og andre mineraler, der farver jorden rød nogle steder – lidt à la Pomerol. I 500-650 meters højde kan druerne få lov til at modne langsomt, mens de opbygger den perfekte aromatisk kompleksitet. Med den 15 måneders lange fadmodning på helt nye franske fade løftes vinen yderligere op – ja, mere præcist sagt: op på verdensklasseniveau!
Vinen anbefales til oksekød, stuvninger, lam, vildt og modne oste. Server ved 15-18 °C.
Hvordan smager Rolland & Galarreta Priorat Clos D'en Ferran 2018?
Wow-faktoren indfinder sig allerede ved betragtning af farven i glasset, der er meget mørk og intens kirsebærrød. Aromaer af sorte kirsebær, brombær og florale strejf af lavendel fremkalder en dyb fascination, der kun bliver større, efterhånden som vinens kompleksitet udfolder sig i glasset. Fadnoter som vanilje, kanel og tobak nuancerer den opulente frugt, og fadet er markant, men veldoseret. Tæt, kødfuld og intens på samme tid. Elegancen, finessen og mineraliteten er også udtalt – et særkende ved vinene fra dette helt særlige, oldgamle terroir. En perfekt Priorat! Drik nu eller gem +10-15 år fra høståret.
Rolland & Galarreta Priorat Clos D'en Ferran 2018 passer godt til...
Hvordan er Rolland & Galarreta Priorat Clos D'en Ferran 2018 fremstillet?
Rolland Galarreta Clos d’en Ferran Priorat 2018 er lavet på 62 % Carignan og 38 % Garnacha. Druerne høstes fra et helt særligt og oldgammelt terroir, en skifer- og jernholdig jordbund rig på kvarts og andre mineraler, der farver jorden rød og bidrager til et unikt mineralsk udtryk i vinene. Vinstokkene blev plantet tilbage i 2007 på den lillebitte enkeltmark Clos d’en Ferran på blot 6 hektar, et af de bedste terroirs i Priorat, der ligger i 500-650 meters højde over havets overflade. Druerne selekteres af flere omgange, så kun det bedste druemateriale finder vej til vinen, og macerationen (udblødning af drueskallerne i mosten) og gæringen foregår over 20 dage for at udtrække smag og farve på skånsom vis. Herefter modner vinen hele 15 måneder på nye, franske egetræsfade for at tilføre ekstra krydderi og kompleksitet. Restsukker: Under 2 g./L.
Om Rolland & Galarreta

Man finder næppe et større ikon i vinverdenen end franske Michel Rolland. Manden har i mere end 50 år lavet vine på nogle af verdens største slotte og har adskillige 100-point ratings på CV’et. Den levende legende har lavet vin i mere end 50 år og konsulterer i dag over 100 vinhuse i 12 forskellige lande. Fra Screaming Eagle i Napa Valley til Chateau Pavie i Bordeaux… I samarbejde med den spanske vinpionér, Javier Galarreta, har Michel nu lanceret sin helt egen vinserie. Og den er på rekordtid blevet en af de mest populære hos Supervin.
Historien om vinserien ”Rolland & Galarreta”
Selvom Michel Rolland er født og opvokset i Pomerol og har grundlagt sin stjernestatus i Bordeaux, så har han altid haft et godt øje til Spanien. Derfor vælger han i 2010, at indgå et partnerskab med Spaniens dygtigste vinentreprenør, Javier Galarreta, der kender det spanske terroir til perfektion. Kombineret med Michel Rollands vinmagerfærdigheder har de til sammen skabt en imponerende serie af vine, der tager os lige fra Rueda, Rioja og Ribera del Duero til Priorat i Catalonien. I alt råder de over 120 hektar fra de bedste regioner i Spanien. Druematerialet leveres af små vinbønder som Javier og Michel har håndplukket helt særligt til deres vinserie. Det er også en af forklaringerne på, at produktionerne er meget små og nærmest kultagtige med helt ned til få tusinde kasser per årgang. Missionen er klar for de to vinpionerer - at lave moderne, elegante, terroir-drevne vine, der skal løfte de berømte spanske regioner endnu højere op i det internationale vinhierarki.
Mere terroir end træ - En ny stil fra Rolland
Ved præsentationen af ”Rolland & Galareta” nævnte Michel Rolland de vigtigste ting i fremstillingen af vinene: ”1: Beliggenhed – 2: Beliggenhed – 3: Beliggenhed. Og så kan vi tage den derfra.”
Michel Rolland blev særligt kendt tilbage i 1980’erne, hvor han fremelskede vine med en særlig Parker-appel, der høstede adskillige 100-point ratings. Stilen var defineret ved heftig ekstrahering og masser af nye egetræsfade. Men i løbet af de senere år har Michel fundet en ny stil, der frem for alt sætter frugten og terroiret i fokus. Dette ses måske allerbedst i deres vin fra Priorat, Clos de Ferran, der senest blev kåret som den bedste Priorat ved Decanter World Wine Awards med 97 point. Her har Michel Rolland formået at lave en nærmest ”cool climate” Priorat ved at anvende druer fra nordvendte skråninger kombineret med særlige opbindingsteknikker i marken, der skærmer druerne fra den heftige sol. Hvem skulle have troet Priorat kunne opnå et nærmest burgundisk niveau af elegance og finesse? Nu skal man ikke tro, at det er slut med egetræsfade fra Michel Rollands side. Der anvendes de fineste amerikanske og franske egetræsfade i flere af vinene, men de bruges udelukkende der, hvor det kan give kompleksitet til vinene og vinger til terroiret.
Til trods for, at den eksklusive R&G-serie allerede er en kæmpe succes og høster den ene verdensklasse-rating efter den anden, er vinene prissat uhyre favorabelt.
Vindata
Vinen kommer fra
Producent
Årgang
Indhold
Alkohol-%
Servering
Gemmepotentiale
Proptype
Emballage
Allergener












