Tilbage

Rodriguez Sanzo Orange Wine "Skin Contact" Verdejo 2022 ØKO

Spanien

Spanien, Castilla y Leon

12% alk.

750 gram

1 Stk pr. stk.
299,95 DKK
6 Stk pr. stk.
249,95 DKK
Udsolgt
Indhent tilbud på storkøb
Udsolgt
Unik smagsgaranti

Supervin's unikke vingaranti

Hvis du ikke er tilfreds med kvaliteten, tilbyder vi at tage vinen retur. Du refunderes det fulde beløb for vinen, også for den første åbnede flaske. Vi betaler selvfølgelig returfragten. (maks. 1 md. efter levering).

30 dages udvidet returret

30 dages udvidet returret

Hos Supervin tilbyder vi 30 dages udvidet returret.

Anmeldelser
Din rating

Rodriguez Sanzo Orange Wine "Skin Contact" Verdejo 2022 ØKO

Spanien

Spanien, Castilla y Leon

12% alk.

750 gram

Så er Spaniens bedste vinmager klar med en storslået nyhed til alle fans af orangevin! Og her behøver du ikke punge ud med de store sedler i modsætning til mange af de andre konkurrenter.

Javier Rodriguez har arbejdet for Château Lafite-Rothschild 1. Cru Classé i Bordeaux, men det er de spanske topområder han elsker at lave vine fra. Her befinder vi os 900 meter højt oppe på den castilianske højslette i Rueda, der er Verdejo-druens ubestridte højborg.

Den aromatiske druesort er kendt for at frembringe nogle af de bedste spanske hvidvine, men her vælger Javier Rodriguez at lave drueskallerne blive sammen med mosten (deraf navnet Skin Contact), hvorved den smukke ravgyldne farve opnås.

Helt præcist gærer han vinen i 28-30 dage, hvorved der udtrækkes farve, smag og en lille smule strukturgivende tannin. Hele herligheden toppes af med burgundisk bâttonage, hvor Javier omrør gærresterne, hvilket giver yderligere cremet frugtfylde til vinen.

Et absolut must-try for alle, der har kastet deres kærlighed på orange-vine!

Nyd den som aperitif – eller til fisk, fjerkræ, lyst kød og cremede oste. Server ved 10-12°C.

Den spændende nyhed er skabt på 100 % Verdejo, der høstes i den historiske vinregion, Rueda, hvor vinstokkene står plantet i hele 900 meters højde på den Castilianske højslette. Druerne høstes tidligt for at opnå den perfekte balance mellem power og friskhed. Vinen får sin smukke orange farve ved at blive gæret i cirka en måned, hvor mosten ligger i kontakt med drueskallerne. Herefter omrøres de fine gærrester (battonage) i to måneder inden flaskning.

1 Stk pr. stk.
299,95 DKK
6 Stk pr. stk.
249,95 DKK
Udsolgt
Indhent tilbud på storkøb
Udsolgt
Unik smagsgaranti

Supervin's unikke vingaranti

Hvis du ikke er tilfreds med kvaliteten, tilbyder vi at tage vinen retur. Du refunderes det fulde beløb for vinen, også for den første åbnede flaske. Vi betaler selvfølgelig returfragten. (maks. 1 md. efter levering).

30 dages udvidet returret

30 dages udvidet returret

Hos Supervin tilbyder vi 30 dages udvidet returret.

Anmeldelser
Din rating

Hvordan smager Rodriguez Sanzo Orange Wine "Skin Contact" Verdejo 2022 ØKO?

Vinen lokker fra glasset med sin betagende lyse ravgyldne farve. Næsen er ekstremt kompleks og aromatisk med fascinerende noter af hvide blomster, honning, saltet grapefrugt, appelsinskal, earl grey samt lidt krydrede noter af fennikel. Vinen lander herligt cremet og læskende i munden med flot struktur, frugtkoncentration og middelhavsmineralitet. Lang og kompleks finish med en herlig frisk citrusmineralsk undertone. Orangevin på et særdeles højt niveau til en overkommelig hverdagspris. Drik nu, eller gem 4-5 år fra høståret.

Smagenoter

Tasting Note Icon

Abrikos

Tasting Note Icon

Fennikel

Tasting Note Icon

Fersken

Tasting Note Icon

Hvide blomster

Tasting Note Icon

Tørret frugt

Smagsprofil

Meget tør

Sød

Meget let

Meget kraftig

Meget blød

Meget tanninrig

Rodriguez Sanzo Orange Wine "Skin Contact" Verdejo 2022 ØKO passer godt til...

Om Rodriguez Sanzo

image

"Best Winery in Spain" - Vivir el Vino

“En fantastisk vin er for mig en perfekt cirkel opdelt i sektioner hvor terroir, druetypen, klimaet og vinmageren tilsammen smeder det endelige resultat.” – Javier Rodriguez

Som en af Spaniens største rødvine er Tempranillo-flagskibet El Teso fra 140 år gamle ”præ-phylloxera” buskvine et vidnesbyrd om en vinmager med gigantiske aspirationer.

Javier Rodriguez er dog en ekstremt alsidig producent, der fremstiller vin i enhver prisklasse og fra stort set alle hjørner af Spanien. Ribera del Duero, Rioja, Toro, Priorat og Rueda... Listen fortsætter!

Javier etablerer sit vinhus Rodriguez Sanzo i 2003. Med streng fokus på kvalitet, terroir, økologi, biodynamik og bæredygtighed kan han allerede ti år senere lade sig fejre som ’’Spaniens bedste vinhus’’ af Vivir el Vino. Og succesen er ikke tilfældig.

Rodriguez har studeret ved UC Davis i Californien, og hans ekspertise inden for jordbundsanalyse har ført til konsulentarbejde for bl.a. Château Lafite-Rothschild 1. Cru Classé i Pauillac.

I kælderen går Javier Rodriguez til ekstremer for at optimere brugen af egetræsfade. Han rejser først til fadenes oprindelseslande, hvor han selv udvælger de bedste egetræer. To gange årligt kontrollerer han personligt, at træet opbevares og tørres korrekt, inden tønderne fremstilles efter hans strenge instrukser.

Som bevis for vinenes ekstremt høje klasse optræder Rodriguez Sanzo på listen over de 100 mest prisvindende vinerier i verden.

Vindata

Druer

Årgang

2022

Vægt

750 gram

Alkohol-%

12 %

Servering

10-12°C

Gemmepotentiale

4-5 år fra høståret

Lagring

Ståltank

Proptype

Kork

Emballage

6 stk. papkasse
Lignende produkter