Tilbage

Frankrig

Marcel Amance Vin De France Pinot Noir 2024

1 fl. pr. stk.
139,95 DKK
BEDSTE PRIS
6 fl. pr. stk.
49,95 DKK
Indhent tilbud på storkøb
Anmeldelser
Din rating
93 Point Vin For Kvinder
91 Point Vinonyme
90 Point Vinvalget

Bestil inden

14 timer 36 min

og vi sender i dag!

Supervin's unikke vingaranti

Supervin's unikke vingaranti

Hvis du ikke er tilfreds med kvaliteten, tilbyder vi at tage vinen retur. Du refunderes det fulde beløb for vinen, også for den første åbnede flaske. Vi betaler selvfølgelig returfragten. (maks. 1 md. efter levering). Læs mere her.

Fri fragt v. køb for 1.000,00 mere

Fri fragt!

Køber du for 1000,00 DKK samlet, så sender vi gratis vinen til din hoveddør!

30 dages udvidet returret

30 dages udvidet returret

Hos Supervin tilbyder vi 30 dages udvidet returret.

Frankrig

Marcel Amance Vin De France Pinot Noir 2024

På lager - 1-2 dages leveringVingaranti

Supervin's unikke vingaranti

Hvis du ikke er tilfreds med kvaliteten, tilbyder vi at tage vinen retur. Du refunderes det fulde beløb for vinen, også for den første åbnede flaske. Vi betaler selvfølgelig returfragten. (maks. 1 md. efter levering).

Billede af forfatteren

Vinen er beskrevet af

Thor Gottschalk Vinekspert WSET 3

Beskrivelse:

"93 point. Pinot Noir er en af de druer, man kan blive lidt afhængig af, når man først lærer den at kende. Den er ikke voldsom, ikke overvældende – den er bare skøn ... Det gode ved Marcel Amance er også, at du får alt det gode fra Pinot Noir, uden at skulle op i de helt dyre klasser. Det er vin med respekt for druen – uden at det bliver højtideligt. En rigtig hverdagsvin med overskud. Og det er i sig selv en gave Så hvis du allerede elsker Pinot Noir, vil du nyde det her gensyn. Og hvis du er ved at opdage, hvad druen kan – så er det her et virkelig dejligt sted at starte." – Vin For Kvinder

"92 point. Prosper Maufouxs take på en hverdags bourgogne. Den kommer godt af sted med friskhed fra røde bær, frugtfylde og varme og en syre der sætter skub i friskheden. Den er utrolig let at drikke, balanceret, og med en vis portion charmerende."” – WineWherever (tidl. årg.)

"91 point. Let på tå og fuld af liv – en Pinot Noir, der åbner med en ren duft af røde bær og en saftig frugtighed, der stikker dybere end først antaget ... Det er formentlig en crowdpleaser, som rammer plet hos det brede publikum, på både pengebog og palet." - Vinonyme

”90 point. Vinen er i flot balance og oser af vellavet Pinot i den frugtige saftige stil. I munden en dejlig blød frugt, som hurtigt følges op af stenet grippy mineralitet og fine tanniner. Det fungerer. Ret fræk velsmagende Pinot." – Vinvalget 

- ”Det smager jo af Bourgogne!”

Ja, Marcel Amances herlige Pinot Noir smager umiskendeligt af rød bourgogne. Smagen sidder lige i skabet og emmer simpelthen, ligesom det elegante udstyr, af ægte fransk bistrostemning.

Sammenligningen er ikke tilfældig. Vinen laves hos et højt anerkendt bourgognehus, der i kælderen har tilknyttet berømte Nadine Gublin, der er oplært af legenden Henri Jayer og timed kåret som Frankrigs første kvindelige ”Winemaker of the Year” i Revue du Vin de France.

Druerne høstes dog syd for Bourgogne, hvor det mere solrige klima gør smagen ekstra blød og venlig. Det her er fransk Pinot Noir, som alle kan lide med og uden mad! Senest toprated af adskillige danske vinanmeldere, der lover ”Imponerende kvalitet til prisen”.

Pinot Noir er ikke uden grund en af verdens mest populære rødvine. Med sine silkebløde tanniner og saftige frugt matcher Marcel Amance alt fra fyldige salater, fede fisk, kylling, andebryst, tapas, rørt tatar, til frokostretter og saftige bøffer... Den perfekte franske allrounder!

Smagenote

Den vibrerende frugtfriske Marcel Amance Pinot Noir 2024 funkler elegant kirsebærfarvet i glasset... Næsen lover frisk og eminent frugtaromatisk Pinot Noir med gennemført ungdommelig charmeduft af nyplukkede roser, skovjordbær og saftige kirsebær, der finder smukt sammen med bourgognelignende skovbundsnoter og et diskret krydret touch... I munden silkeblød og dejlig saftig med en smukt detaljeret bærfrugt. Her er masser af ren, frisk og umiskendelig silkefin Pinot Noir i smagen, der klinger elegant af med venlige tanniner. Elegant Pinot Noir fra en fransk topleverandør til ren røverkøbspris! Drik nu, eller gem 4-6 år fra høståret.

Anmeldelser af Marcel Amance Vin de France Pinot Noir  2024

93/100 Vin For Kvinder 
"Marcel Amance Pinot Noir er en vin, der minder dig om, at rødvin ikke behøver at være tung for at være god. Her får du noget af det, Pinot Noir-druen er allermest kendt og elsket for: blidhed, finesse og elegance – uden at miste smag, sjæl eller karakter. Og jeg knuselsker Pinot Noir, wow en vild drue!! Fordi… Pinot Noir er en af de druer, man kan blive lidt afhængig af, når man først lærer den at kende. Den er ikke voldsom, ikke overvældende – den er bare skøn. En rødvin, der tør være mild og stadig fyldt med smag. Og det er præcis det, du møder her. Farven i glasset er lys og klar – næsten som en rød sommerkjole i eftermiddagssolen. Duften er fuld af røde bær, lidt kirsebær, jordbær og en anelse krydderi. Smagen er tør og let – men aldrig tynd. Der er fin frugt, blid syre og en renhed, der gør det hele enormt behageligt. Man har lyst til at tage en slurk mere. Og en til. Det her er en vin, der fungerer fantastisk til alt det lettere i køkkenet – grillet grønt, kylling, pastaretter og selvfølgelig ostetapas, hvis det er en af de dage. Men den kan altså også bare noget, når man sidder i ro med et tæppe og bare gerne vil mærke et lille øjeblik af ro. Det gode ved Marcel Amance er også, at du får alt det gode fra Pinot Noir, uden at skulle op i de helt dyre klasser. Det er vin med respekt for druen – uden at det bliver højtideligt. En rigtig hverdagsvin med overskud. Og det er i sig selv en gave. Så hvis du allerede elsker Pinot Noir, vil du nyde det her gensyn. Og hvis du er ved at opdage, hvad druen kan – så er det her et virkelig dejligt sted at starte. Blid, lys, elegant og helt igennem likeable."

91/100 Vinonyme
"Let på tå og fuld af liv – en Pinot Noir, der åbner med en ren duft af røde bær og en saftig frugtighed, der stikker dybere end først antaget. Syren løber let, mens en mild alkoholvarme diskret melder sig i eftersmagen. Men der er ingen brug af egefade og det giver den her utrolig rene, ærlige og let saftige profil. Det er formentlig en crowdpleaser, som rammer plet hos det brede publikum, på både pengebog og palet."

90/100 Vinvalget
"Ren klar og moden næse af jordbær, ribs og mørkerøde kirsebær. Lakrids, vanilje, peber, nelliker og lidt af den der muldne skovbund. Vinen er i flot balance og oser af vellavet Pinot i den frugtige saftige stil. I munden en dejlig blød frugt, som hurtigt følges op af stenet grippy mineralitet og fine tanniner. Det fungerer. Ret fræk velsmagende Pinot. 90p"

...

Ratings fra tidligere årgange:

92/100 WineWherever, Rasmus Christensen 
"Prosper Maufouxs take på en hverdags bourgogne. Den kommer godt af sted med friskhed fra røde bær, frugtfylde og varme og en syre der sætter skub i friskheden. Den er utrolig let at drikke, balanceret, og med en vis portion charmerende."

★★★★★ 5 Stjerner – Imponerende kvalitet til prisen - Flaskehalsen
"Det er blid, blød Pinot Noir, der har sin egen stil, og som med sin diskrete fylde og alligevel nærværende frugt, er et rigtig fint glas. Marcel Amance beviser, at en vin til en tilbuds-50’er absolut ikke behøver være ligegyldig. Normalpris kr. 139,95, Set til kr. 49,95 Supervin"   

91/100 Mad & Monopolet
"Hvis du er glad for Pinot og ser denne Prosper til denne pris - så slå til! Det er tossegodt til prisen. Jeg har tidligere smagt den i andre årgange, og det er en skøn vin. Duft af jordbær, hindbær, ribs, mos, skovbund og vanilje. I munden er den syrlig, frisk, rank og faktisk rigtig fin at servere til en omkring stegt unghanebryst med en god fed sauce. 1 fl. pr. stk. 139,95 / BEDSTE PRIS 6 fl. pr. stk. 69,95"
        

91/100 Rasmus Christensen, WineWherever 
"Lækker frisk og syrlig Pinot Noir med røde bør, urter, ungdommelige taninner, levende syre og lang eftersmag. Højt kvalitetsniveau i dette prisleje."

Nyd den til grillet fisk, fjerkræ, saftige steaks, tatar, charcuteri, svamperetter og milde oste. Servér ved 14-17 °C.

Vinen er fremstillet på 100% Pinot Noir fra udvalgte terroirs i det sydlige Frankrig. Mosten gærer temperaturstyret, og vinen modner kortvarigt på ståltank - for en ren og autentisk gengivelse af druesort og voksested.

Årgang 2024
Servering 14-17°C
Gemme potentiale 4-6 år fra høståret
Alkohol 13 %
Indhold 75 cl
Lukketype Skruelåg
Emballage 6 stk. papkasse
Allergener Sulferdioxid/ Sulfitter
1 fl. pr. stk.
139,95 DKK
BEDSTE PRIS
6 fl. pr. stk.
49,95 DKK
Indhent tilbud på storkøb
Anmeldelser
Din rating
93 Point Vin For Kvinder
91 Point Vinonyme
90 Point Vinvalget

Bestil inden

14 timer 36 min

og vi sender i dag!

Supervin's unikke vingaranti

Supervin's unikke vingaranti

Hvis du ikke er tilfreds med kvaliteten, tilbyder vi at tage vinen retur. Du refunderes det fulde beløb for vinen, også for den første åbnede flaske. Vi betaler selvfølgelig returfragten. (maks. 1 md. efter levering). Læs mere her.

Fri fragt v. køb for 1.000,00 mere

Fri fragt!

Køber du for 1000,00 DKK samlet, så sender vi gratis vinen til din hoveddør!

30 dages udvidet returret

30 dages udvidet returret

Hos Supervin tilbyder vi 30 dages udvidet returret.