Tilbage

Italien

Økologisk

La Magia Sangiovese Il Vispo 2024 ØKO

1 fl. pr. stk.
139,95 DKK
6 fl. pr. stk.
119,95 DKK
Indhent tilbud på storkøb
Anmeldelser
Din rating

Bestil inden

14 timer 4 min

og vi sender i dag!

Supervin's unikke vingaranti

Supervin's unikke vingaranti

Hvis du ikke er tilfreds med kvaliteten, tilbyder vi at tage vinen retur. Du refunderes det fulde beløb for vinen, også for den første åbnede flaske. Vi betaler selvfølgelig returfragten. (maks. 1 md. efter levering). Læs mere her.

Fri fragt v. køb for 1.000,00 mere

Fri fragt!

Køber du for 1000,00 DKK samlet, så sender vi gratis vinen til din hoveddør!

30 dages udvidet returret

30 dages udvidet returret

Hos Supervin tilbyder vi 30 dages udvidet returret.

Italien

Økologisk

La Magia Sangiovese Il Vispo 2024 ØKO

På lager - 1-2 dages leveringVingaranti

Supervin's unikke vingaranti

Hvis du ikke er tilfreds med kvaliteten, tilbyder vi at tage vinen retur. Du refunderes det fulde beløb for vinen, også for den første åbnede flaske. Vi betaler selvfølgelig returfragten. (maks. 1 md. efter levering).

Billede af forfatteren

Vinen er beskrevet af

Isak Broe Vinekspert DipWSET

Beskrivelse:

"93 point. Det er altid spændende at smage de store og dyre vine fra de forskellige producenter. Og guderne skal vide, at La Magia præsterer en magisk Brunello. Men jeg har den teori, at man hurtigt spotter en god vinproducent på de billige vine ...La Magia holder prisen nede på den rigtige side af 100 kroner, når der er tilbud, når det gælder denne charmerende og skønne Il Vispo ... Det er lækker, sprød og flot Sangiovese, der er lige dele saftigt, frugtigt og forrygende energibetonet med sin sprællevende syre. Vidunderlig Sangiovese til prisen." - Flaskehalsen (tidl. årg.)

”92 points.  Subtle notes of cherries, raspberries, tangerine peel and red flowers on the nose… From organically grown grapes.” – James Suckling (tidl. årg.)

"92 point. Value rating: ★★★★★ | Flot nu – og et energibundt, til billige penge, der snildt kan hvile længe i kælderen og som kun vil vokse i karakter deraf." - Vinonyme (tidl. årg.)

"92 point. Den har efter min mening det hele. Skøn let duft af friske hindbær, jordbær, fennikel, eg og peber. I munden er den læskende, let og har et skønt syrligt frugtbid. Sæt den sammen med en omgang kylling, pasta eller grøntsagsretter." - Mad & Monopolet (tidl. årg.)

Så er det nu, Brunello-fans! La Magia Il Vispo 2023 blev revet væk efter James Sucklings højeste rating i årevis...

Fabian Schwarz er mesteren bag en række af tidens mest eftertragtede Brunello-vine, men du behøver ikke betale op til 1400 kr. flasken for at få La Magias magi i dit glas... Økologiske Il Vispo giver dig stjerne-Sangiovese til en brøkdel af Brunello-prisen!

Nye som gamle fans kan roligt glæde sig til denne ekstra frugtfriske 2024-årgang, som leverer prisklassens mest klokkeklare must-try for alle og enhver med hang til læskende, supersaftig Sangiovese.

Mens Brunello-vine ligger i kælderen og venter på at blive Brunello di Montalcino, frigiver Fabian sin purunge Sangiovese Il Vispo, der har det ærefulde formål at sprede maksimal drikkeglæde lige nu og her. Den helt ideelle allround-vin til italienske tapas-lækkerier samt pasta bolognese og pizza.

Ved at lade rødvinen gære på hele drueklaser, direkte inspireret af vinbønderne i Bourgogne, opnår Fabian en unik og uimodståelig saftighed, der let distancerer alle konkurrenternes "mini-Brunello’er".

Resultatet vil med Supervins unikke smagegaranti ramme plet hos alle Brunello- og Bourgogne-fans! 

Smagenote

Økologiske Il Vispo Sangiovese 2024 står elegant kirsebærrød i glasset... I næsen forfører den unge Sangiovese med intense, florale aromaer roser, violer og lavendel, der finder smukt sammen med frugtlækre skovhindbær, kirsebær og lidt "tutti frutti", mens nuancer af skovbund, tørrede tranebær og urtekrydderier føjer Brunello-lignende karakter til duften... Rødvinen lægger sig som silke på tungen, hvor den saftige Sangiovese-frugt for alvor sætter smagsløgene i bevægelse. Hele herligheden rundes af på smukkeste vis med madvenlig friskhed, pikante urter og fintpolerede tanniner. Ikke bare et magisk ”Brunello-alternativ”... men selve indbegrebet af toscansk drikkeglæde. Il Vispo er tilbage i topform! Drik nu, eller gem 5-8 år fra høståret.

Anmeldelser af La Magia Sangiovese Il Vispo 2024

Tidligere årgange:

93/100 Flaskehalsen
"Det er altid spændende at smage de store og dyre vine fra de forskellige producenter. Og guderne skal vide, at La Magia præsterer en magisk Brunello. Men jeg har den teori, at man hurtigt spotter en god vinproducent på de billige vine. For kan man lave god vin på de næstebedste eller tredjebedste druer, så kan man med statsgaranti også skabe store vine af de bedste. La Magia holder prisen nede på den rigtige side af 100 kroner, når der er tilbud, når det gælder denne charmerende og skønne Il Vispo. Ikke nok med at etiketten igen i år giver mig et skævt smil på læben og lidt tanker til min storebrors utidige nysgerrighed, når mormors gamle, strikkede, nederdelsbeklædte nissepiger blev fundet frem fra den store kasse med julepynt, så indikerer etiketten også den umiddelbare og ungdommelige charme, der findes i denne vin. Det er lækker, sprød og flot Sangiovese, der er lige dele saftigt, frugtigt og forrygende energibetonet med sin sprællevende syre. Vidunderlig Sangiovese til prisen. Normalpris kr. 139,95, Set til kr. 89,95 | Supervin | 5 Stj. – Imponerende kvalitet til prisen"

92/100 James Suckling
”Subtle notes of cherries, raspberries, tangerine peel and red flowers on the nose. Medium-bodied, dry and juicy, with a dusty texture to its tannins and vibrant acidity. The finish is tense with a zesty character. From organically grown grapes.”

92/100 Vinonyme
"(Value rating: ★★★★★) Sikke en næse der sprudler af forårsblomster, kirsebær, lakrids, skolekridt, peber, og også daddel og sveske – men med en rank, frisk energi uden den fedladne sødme der ellers konnoterer hermed. I munden slår de unge, vilde tanniner gnister og bider sig virkelig fast i mundvigene med en rå kraft. Syren er livlig og knivspids-skarp, og der er en krydret frugtighed der bliver hængende i en lang, sødmeglimtende hale. Il Vispo har både mod og rygrad. Flot nu – og et energibundt, til billige penge, der snildt kan hvile længe i kælderen og som kun vil vokse i karakter deraf."

92/100 Mad & Monopolet
"Denne vin er et godt eksempel på, hvorfor netop Italien formår at lave enkel og ukompliceret vin, hvor Sangiovese er et pragteksempel. Den har efter min mening det hele. Skøn let duft af friske hindbær, jordbær, fennikel, eg og peber. I munden er den læskende, let og har et skønt syrligt frugtbid. Sæt den sammen med en omgang kylling, pasta eller grøntsagsretter."

91/100 Houlberg 
"I næsen er det en frisk og ganske grøn vin ... men fortsat med nogle klare toskanske elementer af tobak, rå champignon, skovbund samt lærkeskud. Der er en frisk frugt af umodne kirsebær, hindbær, banan og småsure tranebær ... måske endda en snert af granatæbler, blade fra solbær og tomater. Det dufter ungt og grønt ... men også helt inspirerende. Smagsmæssigt er vinen også ung, grøn, ungdommelig, umoden og frisk med masser af balsamisk syre, grønne urter og en frugt af både ribs og sure kirsebær med salt, peber, lemon samt en frisk, levende, energisk og nærmest glitrende syre. Tanninerne er ikke så vilde og hidser sig ikke op, men alligevel giver det en ret sprælsk vin med ungdommelig friskhed, så dermed 91 point. Forhandles af Supervin, hvor en flaske koster 129,95 kr., mens prisen er 109,95 kr. ved køb af 6 flasker."

90/100 Vinhulen.dk
"Rubinrød. Duften rummer mørke kirsebær, en lille smørnote, skovbund, cedertræ og ret høj duftintensitet.
Smagen er frisk med mørke kirsebær, en smørnote, krydderi, cedertræ, skovbund og frisk frugtsyre med bid og nerve. Småsaftig og letbitter i sit udtryk i denne unge vin, der med fordel kan gemmes et par år for yderligere udvikling. Velkomponeret og rank i stilen, hvor der i finalen kommer lidt sveskeblomme og en del tannin. Drik 2025-2028. 90 point. Forhandler: Supervin | Pris: 84,95 kr v/6 fl."

Nyd den til italienske delikatessevarer, pasta, pizza, og steaks. Servér ved 16-18°C"

Il Vispo 2024 er skabt på 100% Sangiovese, som La Magià selekterer fra økologiske certificerede marker langs floden Orcia, lidt øst for Montalcinos berømte Brunello-centrum. Vinen er fremstillet i en ung og frugtvarende stil med kølig gæring af hele drueklaser på ståltank. Inspireret af metoden ”semi carbonic maceration”, som bl.a. kendes fra rødvine af den mest trendy type i Bourgone.

Om La Magia

Fabian Schwarz laver i sandhed magisk Brunello. Men rent faktisk er navnet La Màgia afledt af ”magione”, der betyder hus. Den historiske bygning var oprindeligt sidste hvilested for pilgrimme på vej til klosteret i Sant’Antimo. Fabian Schwartz, der er ønolog fra Italiens mest prestigiøse vinskole, overtog La Màgia fra sine forældre i 2011. Alle druer høstes fra én samlet vinmark, der dyrkes økologisk. Sydvendt eksponering og høj beliggenhed giver Sangiovese med en unik kombination af power og friskhed. I vineriet frembringer Fabian vine med ekstra parfume og klasse ved en langvarig udblødning af drueskallerne samt inklusion af hele drueklaser. Alle Brunello-vine modnes på delvist nye 500 liters franske egetræsfade (tonneaux). La Màgias absolutte flagskib, Ciliegio, stammer fra en unik Cru-parcel, der frembringer druer og vin med særlig koncentration. Anmeldelserne er i en klasse for sig, ikke mindst når de attraktive priser tages i betragtning. Vineriet drives i vid udstrækning på basis af solenergi.   

Årgang 2024
Servering 16-18°C
Gemme potentiale 5-8 år fra høståret
Alkohol 13,5 %
Indhold 75 cl
Lukketype Kork
Emballage 6 stk. papkasse
Allergener Sulferdioxid/ Sulfitter
1 fl. pr. stk.
139,95 DKK
6 fl. pr. stk.
119,95 DKK
Indhent tilbud på storkøb
Anmeldelser
Din rating

Bestil inden

14 timer 4 min

og vi sender i dag!

Supervin's unikke vingaranti

Supervin's unikke vingaranti

Hvis du ikke er tilfreds med kvaliteten, tilbyder vi at tage vinen retur. Du refunderes det fulde beløb for vinen, også for den første åbnede flaske. Vi betaler selvfølgelig returfragten. (maks. 1 md. efter levering). Læs mere her.

Fri fragt v. køb for 1.000,00 mere

Fri fragt!

Køber du for 1000,00 DKK samlet, så sender vi gratis vinen til din hoveddør!

30 dages udvidet returret

30 dages udvidet returret

Hos Supervin tilbyder vi 30 dages udvidet returret.

Mest populære lige nu