
BlackWater Strawberry Irish Gin
Yes! Endelig en frugtgin i ægte Premium-kvalitet! Glem alt om kunstige farve- og sødestoffer!
Wexford Strawberry Gin fra irske Blackwater Distillery har fået sin smukke farve og sin delikate jordbærsmag fra friskplukkede, lokale jordbær. That’s it!
Elegant lyserød i glasset. Næsen lokker lifligt med hybenrose, enebær, citrus og jordbær, samt dybere strejf af peber, lakrids og kanel. Smagen er tør til halvtør – med bærfrugt og klassiske enebær i perfekt balance. Lang og forfriskende finish.
“Fantastic journey, fantastic gin." – Gin Foundry
”Highly Commended” - Summer Fruit Cup 2016
Prøv Wexford Strawberry Gin i Gin & Tonic – vi anbefaler Lixir med hyldeblomst eller rabarbersmag!
BLACKWATER STRAWBERRY Gin med basilikum og peber.
6 cl. Wexford Strawberry Gin fyldes i et glas med is. Tilsæt let knuste jordbær og knust basilikum. Top med god tonic. Afslut med to drys friskkværnet sort peber
Wexford Strawberry Gin er baseret på 100% irsk basis-spiritus, som gendestilleres med 12 forskellige og 100% naturlige botanicals. Herefter udblødes friske, lokalhøstede jordbær i ginnen før aftapning.
I dag er den mægtige Blackwater River kendt for sit laksefiskeri, men i Victoriatiden blev te, sukker, kanel og andre eksotiske botanicals sejlet med dampskib opstrøms til White’s of Waterford, Irlands største importør af krydderier.
Blackwater Distillery er beliggende 1 km fra kajen, hvor man i gamle dage landede de eftertragtede krydderier. Og nu bliver flere af de glemte ingredienser vækket til live i Blackwater Gin!
Mikrodestilleriet blev grundlagt i 2015 af BBC-journalisten Peter Mulryan, som er forfatter til flere anerkendte bøger om irsk whiskey. Og Peter Mulryans livslange passion for premium-spiritus kan i den grad smages!