Tilbage

Four Vines Skeptic Petite Sirah 2019

USA

USA, Californien

14,5% alk.

75 cl

1 fl. pr. stk.
199,95 DKK
6 fl. pr. stk.
149,95 DKK
Udsolgt
Indhent tilbud på storkøb
Udsolgt
Unik smagsgaranti

Supervin's unikke vingaranti

Hvis du ikke er tilfreds med kvaliteten, tilbyder vi at tage vinen retur. Du refunderes det fulde beløb for vinen, også for den første åbnede flaske. Vi betaler selvfølgelig returfragten. (maks. 1 md. efter levering).

30 dages udvidet returret

30 dages udvidet returret

Hos Supervin tilbyder vi 30 dages udvidet returret.

Anmeldelser
Din rating
93 Point Winewherever, Rasmus Christensen
92 Point Wine Spectator
90 Point Mad og Monopolet
GOLD WINNER San Francisco Chronicle Wine Competition
⭐ 4,0 Vivino

Bestil inden

5 timer 19 min

og vi sender i dag!

Four Vines Skeptic Petite Sirah 2019

USA

USA, Californien

14,5% alk.

75 cl

"93 points. En seriøs bulderbasse af en vin." - Winewherever, Rasmus Christensen

"90 point. Masser af power." - Mad og Monopolet

"GOLD WINNER" - San Francisco Chronicle Wine Competition

Storsælgende Skeptic, der hos kræsne Wine Spectator har imponeret med 92 point, er tilbage i rekordform... 2019 er den hidtil bedste bedømte årgang!

Dette blæksorte powerhouse af en Petite Sirah har længe været en af vores mest populære californiske rødvine.

Petite Sirah frembringer helt sorte og maskuline rødvine, der buldrer afsted med noter af brombær, søde svesker og lækker, engelsk lakrids. Druen er endnu ikke så kendt i Danmark… men smager som Syrah på anabolske steroider. Kort sagt: mere power!

Søger du en spændende rødvin til hyggeaftner med kød på menuen, så er Skeptic 2019 svaret på dine bønner!

Nyd den til saftige steaks, and, flæskesteg, barbeque, pulled pork og gourmet burgers. Server ved 16-18°C

1 fl. pr. stk.
199,95 DKK
6 fl. pr. stk.
149,95 DKK
Udsolgt
Indhent tilbud på storkøb
Udsolgt
Unik smagsgaranti

Supervin's unikke vingaranti

Hvis du ikke er tilfreds med kvaliteten, tilbyder vi at tage vinen retur. Du refunderes det fulde beløb for vinen, også for den første åbnede flaske. Vi betaler selvfølgelig returfragten. (maks. 1 md. efter levering).

30 dages udvidet returret

30 dages udvidet returret

Hos Supervin tilbyder vi 30 dages udvidet returret.

Anmeldelser
Din rating
93 Point Winewherever, Rasmus Christensen
92 Point Wine Spectator
90 Point Mad og Monopolet
GOLD WINNER San Francisco Chronicle Wine Competition
⭐ 4,0 Vivino

Bestil inden

5 timer 19 min

og vi sender i dag!

Anmeldelser af Four Vines Skeptic Petite Sirah 2019

93 Point

Winewherever, Rasmus Christensen

Skeptisk har man altid lov til at være. Men det er der ingen grund til, så længe man ved hvad man går ind til. Stilistisk har Petite Sirah mange ligheder med Zinfandel, og det er da også hvad min første tanke falder på, når jeg smager denne kraftfulde vin. Modne sorte bær, brændenælder, sort peber og harpiks. Den har nok syre til at modstå den store mængde moden og sødlige frugt, hvilket virkelig løfter vinen godt op. En seriøs bulderbasse af en vin.

92 Point

Wine Spectator

90 Point

Mad og Monopolet

Den er fyldig, varm og har masser af power. Den er for dig, som elsker vin, som sparker lidt fra sig og har masser af kraft. I næsen har den hele paletten, og der er virkelig gang i noterne her - varme krydderier som nelliker, solbær, finsk lakrids, mørk chokolade og et hint af mynte.I munden er den fyldig og sødmefuld med smag af eg, brombær og vanilje. Den slutter af med blide tanniner. Jeg drak denne til en gode burger med and, syltede løg og friterede jordskokker, og det var helt perfekt.

GOLD WINNER

San Francisco Chronicle Wine Competition

⭐ 4,0

Vivino

Hvordan smager Four Vines Skeptic Petite Sirah 2019?

Dramatisk mørk og fortættet allerede i glasset.... Næsen er et venligsindet frontalangreb… pakket med viol, figener, brombær og solbærfrugt, som er lækkert svøbt i lakrids, kaffe, vanilje, kokos, karamel og chokolade. I munden fyldig og rigt koncentreret med mørk powerfrugt – perfekt afrundet og krydret efter 10 måneder på amerikanske og franke egetræsfade. Minutlang, kompleks finish med et madvenlige tanniner. Stor Petite Sirah! Drik nu, eller gem 8-10 år fra høståret.

Om Sonoma Wine Company

Purple Wines + Spirits har for nyligt sneget sig ind på listen over de 30 største vinproducenter i Californien, og missionen er krystalklar: at forsyne kunderne med innovative vine i premiumkvalitet, men udbudt til attraktive priser. Dette gøres muligt ved at basere produktionen på indkøbte druer i absolut topkvalitet, og ved at markedsføre de færdige vine kundevenligt, dvs. som relativt druespecifikke brands (f.eks. Calista, Four Vines, Allston, Pico & Vine, Arius, Cryptic, Dark Horse, Randall Monroe).
Derek Benham, som er stifter af Purple Brands, voksede op i San Joaquin Valley på en gård hvor de havde pistacietræer og vindruemarker. Som ung mand tog han et smut vestpå til UC Berkeley indtil 1982. Efter college valgte han at gå ind i vinverdenen, hvor der på det tidspunkt var et svært klima for de amerikanske producenter. Han bevæbnede sig med en telefonbog, en kasse vin og en ordrebog og kastede sig ud i livet som vinsælger for en vingård med base i Lodi i Californien. Uden træning eller hjælp fra marketing skulle Derek sælge vinen, men han arbejdede hårdt for vineriet, hvor han senere blev manager. Efter 6 år havde han vendt virksomheden rundt og kunne sælge den for at komme videre til næste projekt.
Derek har en beviselig evne til at skabe innovative og succesfulde brands. I 1990’erne byggede Derek brandet Blackstone Merlot op til en kæmpemæssig succes, som kulminerende i 2001 med et salg til giganterne Constellation og BRL Hardy for den nette sum af 140 millioner $. Straks herefter grundlagde Derek sit Purple Wine/Sonoma Wine Company. Han forvandlede i Purple Wine-regi det fallerede Mark West-brand til USA's bedst sælgende Pinot Noir, inden Mark West i 2012 blev overtaget af Constellation Brands for 160 millioner $. Seneste skud på stammen af vanvittigt populære kreationer er Raeburn, deres Russian River Valley Chardonnay og Pinot Noir. Purple brands har marker i både Russian River Valley, Sonoma County og Napa Valley. Alle certificerede bæredygtige og med henblik på at producere kvalitetsvine til forbrugervenlige priser.
Derek elsker ”gin tonics” så han skulle selvfølgelig også lave sig et destilleri, hvor han nu laver gin, vodka, bourbon og rye whiskey. Derfor er det seneste Derek Benham-eventyr Graton Spirits Company, som især kendes for sin sensationelle Benham’s Sonoma Dry Gin.

Vindata

Årgang

2019

Indhold

75 cl

Alkohol-%

14,5 %

Servering

ca 15 °C

Gemmepotentiale

5-7 år fra høståret

Proptype

Kork

Emballage

6 stk. papkasse
Mest populære lige nu